İn-vitro çözünürlük çalışmalarının bilgisayarla takibi, kontrolu, tahmini ve validasyonu.
Examination, estimation and validation of in vitro dissolution studies with tracing of computers.
- Tez No: 224824
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER GÜNERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez ile bilgisayarlı bir sistemin, bazı alanlarında validasyon için deneysel bir çalışma yapılmıştır. Çalışmamızda elimizdeki manuel araç ve gereçleri bilgisayar yardımı ile bileştirip yarı otomatik test cihazı oluşturmaya çalıştık. Hazırladığımız formülasyonları, bu cihaz yardımı ile test ederek tezimizin ana amacına ulaşmaya çalıştık. Bu tez ile bilgisayar ve bilgisayarlı sistemlerin hem kalite kontrol hem de validasyonu işlenmiş ve aralarındaki farklar vurgulanmıştır. Ayrıca hazırlanan bir yazılımın da validasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on an experimental study concerning the validation of some parts of a computerized system. In this study, we have intended to combine the manuel equipments by a computer to form a semi-automatic testing device. We have tried to reach our main goal by testing our previously prepared formulations. In this thesis, quality controls and validations of computers and computerized systems were studied and the discrepancies between these systems were emphasized. Moreover, a self-prepared software was also validated.