Fiziksel aktiviteyi artırmada değişim aşaması temelli bireysel danışmanlık girişiminin etkililiği
Effectiveness of individual counselling intervention based on the stage of change in increasing physical activity
  1. Tez No: 224826
  2. Yazar: ADİLE TÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜHEYLA ALTUĞ ÖZSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu arastırma, yetiskinlerde fiziksel aktivite inanç, tutum ve niyetinin belirlenmesi ve fiziksel aktiviteyi artırmada degisim asaması temelli bireysel danısmanlık girisiminin etkililiginin incelenmesi amacıyla gerçeklestirilmis, ?zaman dizisi modelinde? randomize, kontrollü bir denemedir. Arastırma, Eylül 2005-Nisan 2006 tarihleri arasında Mugla Üniversitesi'nde yürütülmüs olup, arastırmanın evrenini merkez birimlerde çalısan 400 idari personel olusturmustur. Rektörlük birimleri ve rektörlük dısı birimler olmak üzere ikiye ayrılan ve alfabetik sıraya göre listelenen bireyler yas, cinsiyet ve egitim düzeyi degiskeni açısından eslenmistir. Eslenme saglandıktan sonra basit rasgele örnekleme yöntemi ile seçilen, gönüllü 84 kisi (42 girisim, 42 kontrol grubu) arastırmanın örneklemini olusturmustur. Arastırmanın yapılabilmesi için E.Ü. Hemsirelik Yüksekokulu Bilimsel Etik Kurulu'ndan ve arastırmanın yürütüldügü kurumdan yazılı izin alınmıstır. Arastırmada veri toplama aracı olarak ?Sosyo-demografik Özellikler Veri Formu?, ?Fiziksel Aktivite Ölçegi?, ?Fiziksel Aktivite Geçmis Davranıs Formu?, ?Fiziksel Aktivite Davranıs Degisim Asaması Tanılama Formu?, kullanılmıs ve veriler bes izlemde toplanmıstır. Ön izlem sonrası girisim grubundaki bireylere, degisim asaması temelli bireysel danısmanlık girisimi uygulanmıs (bes danısmanlık görüsmesi), bu girisim fiziksel aktivite el kitabı ve tisört ödülü ile desteklenmistir. Veri analizi SPSS 11.0 paket programı kullanılarak yapılmıstır. Bireylere iliskin tanıtıcı özellikler bakımından girisim ve kontrol grupları arasında, 120 istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıs her iki grubun homojen oldugu belirlenmistir (p>0.05). Bireysel danısmanlık programı öncesindeki ön izlemde, girisim ve kontrol grubu arasında fiziksel aktivite ölçegi toplam puan ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark oldugu (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study conducted to investigate the effectiveness of individualized counselling intervention based on the stage of change in increasing physical activity and determining the beliefs, attitudes and intentions of adults about physical activity is a randomized, controlled trial in ?time series model?. The study was conducted at Mugla University from September 2005 to April 2006. A total of 400 administrative staff working in the central administrative units of Mugla University was the population of the study. The population was divided into two as staff working in rectorate units and nonrectorate units, then they were listed in alphabetical order, matched in terms of variables as age, gender and education. After matching, both groups were sampled using the simple random sampling method. A total of 84 volunteers (42 intervention and 42 control group) formed the sample of this study. Writen permission to conduct the research was obtained from the Scientific Ethics Committee of Ege University School of Nursing and from the institution where the research was to be conducted. Along with Sociodemographic Questions, ?Scale for Physical Activity?, ?Physical Activity Past Behaviour Form? ?A Diagnostic Form of Stage of Physical Activity Behaviour Change? were used to collect data in this study and the data of both groups were collected through five observations. After the initial observation, individualized counselling based on the stage of change was applied to the participants in the intervention group (five counselling interviews), and this intervention was supported with incentives of physical activity hand book and t-shirts. The data were analyzed by using Statistical Package for Social Sciences version 11.0. A statistically significant difference was not found between the intervention and the control groups in terms of the participants? descriptive qualities and it was found that both groups were homogeneous (p>0.05).