Akran eğitimi yolu ile anneden anneye emzirme yeterlilik eğitiminin etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of mother-to-mother breastfeeding efficacy education hold through peer education
- Tez No: 224835
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ESİN ÇEBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Sağlık Eğitimi, Nursing, Obstetrics and Gynecology, Health Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Annelerin büyük çoğunluğunun emzirme konusunda yeterli olmadıklarına inanmaları, emzirmede güçlükler ile karşılaşmaları gibi nedenlerle erken dönemde anne sütü ile beslemeyi kestikleri, yapılan çalışmalar ile desteklenmektedir. Bu özden yola çıkarak çalışma iki aşamada yürütülmüştür. Birinci aşamasında ?Emzirme Yeterlilik Ölçeği'nin? Türkçe formunun geçerlilik ve güvenilirliliğinin belirlenmesi amacıyla metodolojik ve ikinci aşamada akran eğitimi yolu ile akran eğitimci anneler tarafından, gebelere ve yeni doğum yapmış annelere ?emzirme yeterliliği? konusunda verilen eğitimin etkisinin saptanması amacıyla eğitimsel bir müdahale araştırması olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın birinci aşaması olan ölçeğin geçerlik güvenirlik bölümü İzmir ili Altındağ ilçesi 7 No'lu Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi'ne kayıtlı Eylül 2006?Şubat 2007 tarihleri arasında doğum yapan ve çalışmaya dâhil edilme kriterlerine uyan annelere uygulanmıştır (n=165).
Özet (Çeviri)
The recent researches support the view that most of the mothers give up feeding their infants with breastmilk in the very beginning of the postnatal period due to the difficulties in breastfeeding and their belief about being inefficient in breastfeeding. Focusing on this point this study was carried out by following two main stages. At the first stage the study was held as a methodological intervention to define the validity and reliability of the Turkish adaptation of `The Breastfeeding Self-Efficacy Scale? and at the second stage it was applied as an educational intervention to decide on the effect of breastfeeding efficacy education given to the new mothers. The first stage of the survey which contained the validity and reliability of the scale was held among mothers who gave birth between September, 2006 and February, 2007 according to the registers of Health Center, Number 7 Mother and Child Health-Care Units in the Altındağ district of İzmir and who had the necessary qualifications for the study.