Akkaraman melezi koyunu beyninde substantıa alba ve substantıa grısea'nın hacminin belirlenmesi
The determination of the volume of substantia alba and substantia grisea in akkaraman cross breed sheep
  1. Tez No: 224856
  2. Yazar: EMEL EKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN TIPIRDAMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı, Akkaraman melezi koyun beyninde substantia grisea ve substantia alba'nın hacmini belirlemektir. Bu amaçla, Konet mezbahasında kesilen 8 adet Akkaraman melezi koyun beyni materyal olarak kullanıldı. Koyun beyinleri 1 ay süre ile formaldehit solüsyonunda tespit edildi. Beyinler hacimlerinin hesaplanması için su dolu bir kaba atılarak Arşimet Prensibi uygulandı. Daha sonra beyinler agar ? agar içerisinde tespit edildi. Beyinlerden makroskobik olarak salam makinası ile maximum 1,6 mm kalınlığında seri kesitler alındı. Kesitlerdeki substantia alba ve s. grisea'nın daha iyi ayırt edilebilmesi için giemsa ile boyandı. Elde edilen görüntülerden digital görüntüleme sistemi ile resimler alındı. Imagej programından faydalanılarak s. alba ve s. grisea'nın alan ve hacimleri Cavalieri Metodu ile hesaplandı. Sonuçların istatistiki analizi T testi kullanılarak tabloda sunuldu. Sonuç olarak, Akkaraman melezi koyun beyninde sağ ve sol hemisferler ile sağ ve sol substantia alba arasında hacim ve alan farkı bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the volumes and areas of the substantia alba and grisea of the brain in Akkaraman cross breed sheep. For this purpose, a total of 8 brains belonging to Akkaraman cross breed sheep, obtained from Konet slaughterhouse, were utilized as materials. The brains were fixed with formaldehide solution for one months. After being transferred to a container filled with water, the Archimed rule was applied to each brain in order to estimate its volume. Then, they were embedded into agar. The macroscopic transverse sections of the brains were obtained at maximum 1,6 mm intervals with a salami saw. To make the substantia alba and grisea more visible, they were stained with giemsa. The imagej obtained were photographed via the digital image system, using the image processing software. The areas and volumes of the substantia alba and grisea were calculated with the Cavalieri Method. Statistical analses were performed using T test, and showed in the table. Consequently, it was not found any difference volumes and areas between the right and left hemisphere of the brain in Akkaraman cross breed sheep and the right and the left substantia alba.