Entansif besiye alınan akkaraman ve ile de france x akkaraman (F) erkek kuzularında çeşitli kesim ve karkas özellikleri arasındaki fenotipik korrelasyonlar ve bunlardan yararlanma olanakları
Phenotypic correlations between various slaughter and carcass traits of akkaraman and ile de france x akkaraman (F) male crosses subject to intensive fattening and their uses
  1. Tez No: 6719
  2. Yazar: ÜMİT YAVUZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FIRAT CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi ENTANSİF BESİYE ALINAN AKKARAMAN VE İLE DE FFRANCE X AKKARAMAN (F_) ERKEK KUZULARINDA ÇEŞİTLİ KESİM VE KARKAS ÖZELLİKLERİ ARASINDAKİ FENOTİPİK KORRELAÖYONLAR VE BUNLARDAN YARARLANMA OLANAKLARI Ümit YAVUZER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Yard. Doç. Dr. Fırat CENGİZ 1989, Sayfa: 102 Jüri: Yard. Doç. Dr. Fırat CENGİZ Prof. Dr. Erdoğan TUNCEL Prof. Dr. Yücel ÂŞKIN Bu çalışmada, Akkaraman ve ile de France x Akkaraman (F_) melezi erkek kuzularının kesim ve kar kas özellikleri arasındaki fe no tipik korrelasyonlar hesaplanmış ve önemli bulunan fenotipik korrelasyon- lardan önceden tahmin denklemleri geliştirilmiştir. Bu denklemler yardımıyla, Akkaraman erkek ku zularında kesimhane ağırlığından yararlanarak, sıcak karkas ağırlığı, soğuk karkas ağırlığı^ kuyruksuz kar kas ağırlığı, "but ağırlığı, sırt-bel ağırlığı, ön kı sım ağırlığı^ böbrek ve leğen yağları ağırlığı, baş ve dört bacak ağırlığı, post ağırlığı, but uzunluğu, but genişliği ve but derinliğinin; ile de France x Akkara man (Fi) melezi erkek kuzularında ise, sıcak karkas ağırlığı, soğuk karkas ağırlığı, kuyruksuz karkas ağırlığı, but ağırlığı, sırt-bel ağırlığı, ön kısım asırlığı, baş ve dört bacak ağırlığı, post ağırlığı ve but uzunluğunun güvenle tahmin edilebileceği anla şılmıştır., Bu durum; hayvanlar kesilmeden ve karkaslar parçalanmadan önce değerli karkas parçalarının belir lenmesi açısından önem taşımaktadır.iv önceden tahmin, denklemleri ile karkas parça larının belirlenmesi, gerek döl kontrolünün etkinliği nin artırılmasında, gerek seleksiyonda başarının artı rılmasında da, gerekse koyunlardan daha fazla miktar da ve daha kaliteli et üretiminde büyük önem taşımak- tadır. AHAHTAR KELİMELER: Kuzu, kesim ve karkas özellikleri, fenotipik korrelasyonlar, önceden tahmin denklemleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis PHMOTYPIC CORRELATIONS BETWEEN VARIOUS SLAUGHTER AND CARCASS TRAITS OF AKKARAMAN AND İLE DE' FRANCE X AKKARAMAN (F_) MALE CROSSES SUBJECT TO INTENSIVE FATTENING AM) THEIR USES Ümit YAVUZER Ankara Utti varsity- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisors Aset. Prof, Etr. Fırat CENGİZ ' 1989, Page: 102 Jury: Isst.Prof.'İDr.İPırat CENGİZ Prof. Dr, Er doğa n TUNCE1 Prof. Dr. Yücel AŞKIN In this study, phenotypic correlations between slaughter and carcass characteristics were calculated in Akkaraman and lie de Prance x Akkar aman (Pa) male cros ses and prediction equations were developed by using significant ones» These equations can be confidently used to estimate the weights of warm carcass, cold carcass, untailed carcass, leg, bâck^oin, front half weights, kidney and pelvis cavity fat, head and legs, skin, leg length, leg width, leg depth in Akkaraman male lambs and weights of warm carcass, cold carcass, untai led carcass, leg, back-loin, front half, head and legs, skin, leg length in lie de Prance x Akkaraman (F ) crosses based on the slaughter weight (live weight). This finding is valuable to determine the amounts of carcass parts before slaughtering the a nima Is. Determining the carcass parts through predic tion equations, in turn will increase the efficiency of progeny testing and accuracy of selection. KEY WORDS: Lamb, slaughter and carcass traits, phenotypic correlations, prediction equation's.