Türkiye'deki özel spor merkezlerinde çalışan personelin iş tatmin seviyeleri
Job satisfaction levels of personnel working in private sport centers in turkey.
  1. Tez No: 224858
  2. Yazar: MEHMET EMRE ERYÜCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGUT KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Türkiye'deki özel spor merkezlerinde çalışan personelin katılımıyla gerçekleştiri¬len bu araştırma üç temel amacı gerçekleştirmek üzere tasarlanmıştır. Araştırmanın amaçla¬rından birincisi, bu merkezlerde çalışan personelin iş tatmin düzeylerini tespit etmek, diğeri ça¬lışanların cinsiyet ve eğitiminin iş tatmin düzeyinde farklılık oluşturup oluşturmadığını saptamak ve üçüncü amaç çalışan personelin yaş ve iş deneyim seviyeleri ile iş tatmin düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırmanın örneklem gurubunu bu tür bir araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul ettiklerini beyan etmiş olan Ankara ve İstanbul'da¬ki spor merkezlerinin personeli oluşturmuştur. Çalışma sadece müşteriye hizmet ve¬ren personel üzerinde uygulanmıştır. Katılımcıların yaş ortalamaları 26.27 ± 6.21'dir. Veri top¬lama yöntemi olarak anket yöntemi uygulanmıştır. Katılımcılara iki bölümden oluşan Minnesota İş tatmin anketi uygulanmıştır, ilk bölüm kişisel bilgi toplamak amacı ile hazırlanmış so¬rulardan oluşmaktadır. İkinci bölüm ise iş tatmininin içsel etkenlerini değerlendiren 11 ve iş tat¬minini etkileyen dışsal etkenleri değerlendiren 9 sorudan oluşmaktadır. Verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPSS 10.0 istatistik paket program kullanılmıştır. Normallik sınamasına göre, normal dağılım gösteren veriler için parametrik testlerden bağımsız gruplarda t testi ve One ? Way ANOVA, normal dağılım göstermeyen veriler için nonparametrik testlerden Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis H testleri kullanılmıştır. Varyans homojenliğine göre ise Post Hoc Multiple Comparisions testlerinden Tamhane testi kullanılmıştır. Bu çalışmada hata düzeyi 0.05 olarak alınmıştır.Sonuçlar, araştırmaya katılan spor merkezlerinde çalışan perso¬nelin bir kısmının iş tatmin seviyelerinin düşük olduğunu göstermiştir. Eğitim düzeyi ve iş tecrübesindeki kişisel farklılıklar, perso¬nelin iş tatmin düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık oluşturmuştur. Yaş ile iş tatmin düzeyi arasında ve cinsiyet ile iş tatmini arasında anlamlı ilişki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The research conducted on the personnel working in the private fitness centers in Turkey, aimed to determine the job satisfaction levels of the personnel working in these centers, to identify if gender and education differences had any impact on the job satisfaction levels of the personnel and to state age and job experience variables rela¬tionship with personnel job satisfaction levels. Study was conducted on the subjects working in the fitness centers in Ankara and Istanbul, which accepted to participate in such a survey after a phone contact The subject group consisted of 162 front-line personnel, who were directly in interaction with the customers. The mean age of the subjects was 26.27 ± 6.21. Each subject was provided with a self-administered questionnaire. Minnesota Satisfac¬tion Questionnaire (MSQ) was used as data collection instrument, which consisted of two parts; a) items asking for demographic information, b) 20 items composed of extrinsic and int¬rinsic job facets; 11 of the items were related with the intrinsic aspects of job satisfaction and 9 of them related with the extrinsic aspects of job satisfaction. SPSS 10.0 statistical package software is used for evaluation and calculation of data. According to normality tests: T test and One?Way ANOVA among parametric tests were used for data those showing normal distribution: Mann-Whitney U and Kruskal Wallis H tests among non-parametric tests were used for data not showing normal distribution. According to Variant Homogeneity, Tamhane test among Post Hoc Multiple Comparisons tests was used. In this study error-level was taken as 0,05.Results showed low-satisfaction levels for some of the personnel working in sports centers those participated in the research. Personal differences in education level and work experience created statistical expressive differences on work satisfaction levels of the personnel. There are no expressive relationships between age and work satisfaction level and sex and work satisfaction.