Transkripsiyon faktörü MEF2A gen mutasyonlarının türk toplumundaki koroner arter hastalarında taranması
Screening of transcription factor MEF2A gene mutations in patients with coronary artery disease
- Tez No: 224859
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN PAYDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Koroner arter hastalığı ve onun en önemli komplikasyonu olan miyokard infarktüsü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli ölüm nedeni olarak gösterilmektedir. Koroner arter hastalığı, genetik ve çevresel faktörlerin birbirlerini etkilemesi sonucu oluşan multifaktöriyel bir hastalıktır. Koroner arter hastalığı ve en önemli komplikasyonu olan miyokard infarktüsüne sebep olduğu düşünülen ilk ve tek gen miyosite spesifik enhanser faktör 2 A (MEF2A) genidir. Bu gen, kasa spesifik gen olarak tanımlanan ve daha sonra koroner arter endotelinde de yüksek oranda ifade edildiği tespit edilen MEF2 gen ailesinin bir üyesidir. MEF2A geni, kasa spesifik ve büyüme faktörlerini teşvik eden genlerin kontrol bölgelerinde bulunan adenin ve timin nükleotitlerinden zengin hedef dizilere bağlanarak transkripsiyonu aktive eder. Bu çalışmada, koroner arter hastaları ve miyokard infarktüsü geçiren hasta bireyler ile kontrol bireylerinde, MEF2A gençokyapılılığının görülme sıklığını belirledik ve bu gençokyapılılıkların koroner arter hastalığı ve miyokard infarktüsü ile ilişkisini tespit ettik. Çalışma grupları Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı ve Konya Numune Hastanesi Kardiyoloji Bölümünün hastalarından seçildi. Çalışmaya yaşları birbiriyle uyumlu, koroner anjiografi yapılmış, koroner arterlerinde % 70 ve üzerinde darlık saptanıp KAH teşhisi konan ve Mİ geçirmiş 111 hasta ile koroner arterleri normal, ailesinde KAH olmayan, 32 sağlıklı birey olarak alındı. MEF2A geninin, 7. ve 11. ekzonunun nükleotid dizileri polimeraz zincir reaksiyonu ile çoğaltıldı ve tek zincirli konformasyonal polimorfizmi (SSCP) ile tarandı. Farklı göç profili gösteren örnekler dizi analizine gönderildi.MEF2A geninde, bir missense (Pro279Ser), bir sessiz (Gly451Gly) ve sayıları 6 ile 11 arasında değişen glutamin (CAG) tekrarları bulundu. MEF2A geninin 7. ekzonuna ait Pro279Ser mutasyonu kontrol grubunda sadece 1 bireyde bulunmuştur. MEF2A geninin 7.ekzonunun koroner arter hastalığı ve miyokard infarktüsü ile ilgili anlamlı bir ilişkisi bulunamamıştır. MEF2A geninin 11.ekzonunda tespit edilen glutamin tekrarlarının da hastalık ile bir ilişkisi olmadığı, fakat G451G gen çokyapılılığının hastalık ile bir ilişkisi olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Coronary Artery disease and its most significant complication which is myocardial infarction; is remarkably shown the majeur reason of the daeths in all of the world and also in our country as well. Coronary artery disease is a multifactorial disease that occurs with the result of genetic and environmental factor's interaction. The first and sole gene which is myocyte specific enhancer factor (MEF2A) gene is also commonly thought that the reason of coronary artery disease and the most important complication of its which is myocardial infarction. This gene defines to the muscle as specific gene and then is the member of MEF2 gene family which is expressed in the coronary artery endothelium with the high ratio by the fixations. MEF2A gene makes active the transcription by binding from the adenine and thimine nucleotits that are founded in the control areas of the genes that urge the specific and growth factors to the muscle, towards the rich target sequences. In this study we determined the frequence of MEF2A intensiveness appearing's on coronary artery and myocardial infarction sufferer's and control individuals besides of this we also fix thatt he relation between these young intensiveness with coronary artery and myocard infarct. Studying groups was chosen from Selçuk University Meram Medicine Faculty Department of Cardiology and Konya Numune Hospital Department of Cardiology's patients.In the human activity; 111 sick persons that their ages are close to each other and compatible in terms of our criterias with their complete coronary angiographi and also whose coronary artery's are narrow more than %70 and KAH has been identifed, Mİ experienced 111 persons was considered and analyised with 32 sick persons that their coronary artery's normal, not included KAH in their family. Nucleotit sequeces of 7. and 11. exon of the MEF2A gene was multiplied with polymerase chain reaction and scanned with single strand conformational polymorphsm (SSCP). The examples which are including different migration profiles sent to the sequence analyise.In the MEF2A Gene, 1 missense (Pro279Ser),1 silent (Gly451Gly) and Glutamin (CAG)repetitions was found whose numbers change between 6 and 11. Pro 279Ser Mutation that belongs to 7. exon of MEF2A gene was fix just one individual of the control groups. According to the fixation; there couldn't be found any relation between 7. exon of the MEF2A gene, coronary artery and myocardium infarct. According to the results; These are thought that, Glutamin repetitions which are fixed in the 11. exon of MEF2A have no relations with the disease, but G451G young intensiveness has relations with the disease.