Evde yaşayan 65 yaş ve üzeri yaşlı bireylerin ilaç kullanımı ve kendi kendine ilaç kullanım yetisi
Medication use and self-medication use ability in elders 65 years and over living in home
  1. Tez No: 224864
  2. Yazar: TUĞBA SOLMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmanın amacı, Sivas kent merkezi Kadıburhanettin Sağlık Ocağı bölgesinde, evde yaşayan yaşlı bireylerin ilaç kullanım özelliklerini ve kendi kendine ilaç kullanım yetisini değerlendirmektir. Sistematik rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen, 65 yaş ve üzerinde, kronik hastalığı olan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 239 yaşlı birey çalışmanın örneğini oluşturmuştur.Veri toplamak için 39 soru içeren bir anket formu ilkokul ve daha fazla eğitimliler için Standardize Mini Mental Test (SMMT), eğitimsizler için Standardize Mini Mental Test (SMMT_E) ve Kısa Yetiyitimi Anketi (KYA) (Brief Disability Questionnaire) kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından ev ziyaretleri ile, yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. İstatistiksel analizler için ortalama, yüzdelik dağılım, Ki-kare testi ve Logistik regresyon analizi kullanılmıştır.Sonuçlar, birden fazla ilaç kullanımın yaygın olduğunu ve kullanılan ilaçların çoğunun antihipertansifler olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to examine the older people?s self-medication use ability and also characteristics of medication use of elders who live in their home around the Kadıburhaneddin primary health care center in Sivas city centre. Sample was randomly selected with systematic sampling method, 239 elders who have at least one chronic diseases, are 65 years and older and accepted to join the study were included in the study.A questionnaire which includes 39 questions, a Standardised Mini-mental Test for those having primary or more educational level and another Standardised Mini-mental Test for those having no education, and Brief Disability Questionnaire were used to collect data. Data were collected by researcher with home visits and face to face interview. Average and percentage distribution, X2 test and logistic regression analysis were used for statistical analyses.The results showed that use of more than one medicine is common and the medicine used most was antihypertensives.