Düvelerde progesteron destekli farklı resenkronizasyon protokollerinin karşılaştırılması
Comparison Of Different Resynchronization Protocols Based On Progesterone In Heifers
  1. Tez No: 224865
  2. Yazar: MESUT KIRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ÇOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, ovsynch yöntemiyle tohumlanan düvelerden gebe kalmayanlarının en kısa sürede gebe bırakılması için progesteron destekli resenkronizasyon protokollerine alınması ve bu yöntemlerden en uygununun belirlenmesi amaçlandıÇalışmada kullanılan İsviçre esmeri düveler (n=44) ovsynch yöntemiyle tohumlandı. Tohumlamadan sonra hayvanlar tesadüfî olarak 3 gruba ayrıldı. I. Grup düvelere (İmp13) (n=16), tohumlamadan sonraki 13. gün progestron içeren kulak implantı uygulandı ve 20. gün implant uzaklaştırıldı. II. Grup düvelere ise (İmp18) (n=17) tohumlamadan sonraki 18. gün kulak implantı uygulandı ve 27. gün implant uzaklaştırıldı. III. Grup düvelere (Kontrol) ise hiçbir uygulama yapılmadı. I ve III. gruplarda tohumlamadan sonraki 20 ile 27. günler arasında östrüsler gözlendi ve östrüs tespit edilen düveler tohumlandı. Geriye kalanların 27. günde ultrason ile gebelik muayeneleri yapıldı. I ve II. grupta gebe kalmayanlara PGF2a enjeksiyonu yapıldı. PGF2a enjeksiyonundan 48 saat sonra GnRH enjeksiyonu ve bundan da 16-20 saat sonra tekrar tohumlama yapıldı. Kontrol grubunda ise aynı süreçte doğal östrüsler gözlendi. Son tohumlamadan 30 gün sonra ultrason ile gebelik kontrolleri yapıldı. Ovsynch, implant, son PGF2a uygulama ve tohumlama günlerinde kan numuneleri alındı ve ovaryum muayeneleri yapıldı.Ovsynch yöntemiyle senkronizasyon sonucu gebelik oranları I., II. ve III. gruplarda sırası ile %37.5, %52.9 ve %54.5 olarak bulundu. Tohumlamadan sonraki 20-27. günler arasında gebe kalmayanların östrüs gösterme oranı I ve III. gruplarda sırası ile %40 ve %60 olarak belirlendi. Son tohumlama sonucu toplamda gebelik oranları %43.8, %58.8 ve %63.6 olarak tespit edildi.Sonuç olarak, karşılaştırılan resenkronizasyon protokollerinden II. grubun, I. gruba göre sayısal olarak daha başarılı olduğu tespit edildi. Resenkronizasyon protokollerinin kullanılmasının, tohumlamadan sonra hayvanların sürekli kontrol altında tutulmasını sağlanacağı, sağmal ineklerde de doğum-yeniden gebe kalma süresi kısaltacağı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed that to take the heifers which were not pregnant via artificial insemination (AI) following ovsynch method to resynchronization protocols used progesterone and to determine the most appropriate method.The heifers used in the study (n=44) were inseminated via ovsynch method. After the inseminations the animals were divided into three groups randomly. Group I animals (Imp13) (n=16) were treated with ear implants involving progesterone 13 days after AI and removed day 20. Groups II animals (Imp18) (n=17) were treated with ear implants involving progesterone 18 days after AI and removed day 27. Group III animals (Control) (n=11) were not treated. In groups I and III, estruses were observed 20 to 27 d after the AI and estrous heifers during this period were AI. Remaining heifers were examined for pregnancy on d 27 by ultrasonography. Heifers which were not pregnant in groups I and II were injected PGF2a. They were injected GnRH 48 h after PGF2a injection and 16-20 h after this they were inseminated again. At the same time natural estrous was observed in control group. Pregnancy examinations were performed 30 d after the AI by ultrasonography. Ovarian examinations and blood collection were performed at the ovsynch, implant, last PGF2a application and AI days.Pregnancy rates after the ovsynch protocol were 37.5%, 52.9% and 54.5% in groups I, II and III, respectively. Estrous rates of the heifers that did not become pregnant between days 20-27 after the AI were 40% and 60% in groups I and III, respectively. Total pregnancy rates after the last AI were 43.8%, 58.8% and 63.6% in groups I, II and III, respectively.In conclusion, it was determined that group II was more successful than group I as numerically. It was concluded that usage of resynchronization methods will provide to keep the animals under control after the insemination, and shorten the parturition-pregnancy interval in cows.