Kedi karaciğer ultrasonografi görüntülerinde histogram analizi ve karaciğer enzim değerleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between histogram analysis of liver ultrasonography images and liver enzyme values in cats
  1. Tez No: 828424
  2. Yazar: HACER MERVE TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BUMİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Hepatobilier hastalıklar, veteriner hekimliğinde küçük morbidite ve mortalitenin önde gelen nedenleri arasında yer almaktadır. Spesifik olmayan klinik bulguları ve standart biyokimyasal anormalliklerin yaygınlığı göz önüne alındığında, bu hastaların ileri tanısal değerlendirmesi, etkili bir sağaltım planı oluşturmak için önemlidir. Özellikle yüksek karaciğer enzim değerleri, genellikle karaciğer hastalıklarının varlığını gösteren ilk parametrelerdendir. Kalitatif ultrasonografik anormallikler, organ ve dokuların şekil, boyut, ekojenite ve anatomik ve ekojenik ilişkilerindeki değişiklikler olarak saptanmaktadır. Aslında insan gözünün gri tonları ayırt etme hassasiyeti sınırlıdır. Bu nedenle bakılan organın ekojenitenin sübjektif değerlendirmesi operatörler arasında bir farklılığa sahip olabilmektedir. Histogram analizi, bir görüntüdeki her bir piksel değerinin dağılımını değerlendirerek görüntü heterojenliği hakkında nicel bilgi sağlayan kullanışlı bir doku analizi yöntemidir. Gri skala histogram ile birleştirilmiş ultrasonografik görüntüleme, nicel bilgi sağlayarak gri seviyelerin sıklığının, miktarının ve dağılımının ölçülmesine olanak tanımaktadır. Bu çalışmada, karaciğer hasarını gösteren karaciğer enzim değerleri ile karaciğer ultrasonografik görüntülerinin histogram analizleri arasındaki ilişkiyi incelemek üzere 1-6 yaş aralığında farklı ırk ve cinsiyette olan 90 kedi kullanıldı. Tüm olguların L/L radyografileri üzerinde karaciğer boyutlarının ölçümü yapıldı. Tüm olguların karaciğer ultrasonografik görüntülerinin histogram analizleri sonucu elde edilen ortalama piksel değerleri bir örneklik oluşturması açısından ALT seviyelerindeki değişkenlik ile kıyaslandı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Sonuç olarak bu çalışma serum ALT değer artışının karaciğer paranşimine etkisini nicel olarak gösterdi. Histogram analiz tekniğinin kan parametreleri ile birlikte değerlendirildiğinde hastalıkların başlangıç aşamasında, prognozunda, sağaltımın etkinliğinin değerlendirilmesinde önemli veriler sunduğu, karaciğer ultrasonografik görüntülerinin ekojenitesini kantitatif olarak belirlemek için kullanılabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Hepatobiliary diseases are among the leading causes of morbidity and mortality in veterinary medicine. Given the non-specific clinical signs and the prevalence of standard biochemical abnormalities, advanced diagnostic evaluation of these patients is important to establish an effective treatment plan. Elevated liver enzyme values, in particular, are often the initial parameters indicating the presence of liver diseases. Qualitative ultrasonographic abnormalities are detected as changes in the shape, size, echogenicity, and anatomical and echogenic relationships of organs and tissues. In fact, the human eye has limited sensitivity in discerning shades of gray. Therefore, subjective evaluation of echogenicity of the examined organ can vary among operators. Histogram analysis is a useful tissue analysis method that evaluates the distribution of each pixel value in an image, providing quantitative information about image heterogeneity. Combined with grayscale ultrasound imaging, it allows for measuring the frequency, quantity, and distribution of gray levels, thus providing quantitative information. In this study, 90 cats of different breeds and genders, aged 1-6 years, were used to examine the relationship between liver enzyme values indicating liver damage and histogram analyses of liver ultrasonography images. Measurement of liver dimensions was performed on L/L radiographs of all cases. The mean pixel values obtained from the histogram analyses of the liver ultrasonography images of all cases were compared to the variability in ALT levels as a representative example. The obtained data were statistically evaluated. As a result, this study quantitatively demonstrated the effect of increased serum ALT levels on liver parenchyma. When evaluated in conjunction with blood parameters, histogram analysis technique provided important data for the initial stage, prognosis, and assessment of treatment effectiveness of diseases, and demonstrated its potential for quantitatively determining the echogenicity of liver ultrasonography images.