İkiuçlu bozukluk olan hastalarda serum nitrik oksit düzeyi ve arginaz aktivitesi
Serum nitric oxcide levels and arginase activities in patients with bipolar affective disorder
- Tez No: 224912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İCLAL GEYİKLİ ÇİMENCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Psikiyatri, Biochemistry, Psychiatry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İkiuçlu bozukluk yaygın görülen bir hastalıktır. Hastalığın fizyopatolojisinde rol alan faktörler kesin olarak ortaya konamamıştır. Son yıllarda oksidatif dengenin bu hastalıkta bozulduğu görüşü ileri sürülmüştür. Nitrik oksit (NO) NO sentetaz tarafından sentezlenen, santral ve periferik sinir sisteminde bulunan, serbest oksijen radikali ve nörotransmitter olarak aktivite gösteren bir moleküldür. İkiuçlu bozukluk dahil, birçok nöropsikiyatrik hastalığın patogenezinde NO'in rolü olduğu düşünülmektedir. Arginaz esas olarak karaciğerde aktivite gösteren, üre sentezini katalizleyen bir enzimdir. Substrat olarak NO sentezinde de kullanılan L-arginini kullanmaktadır.Bu çalışmaya ikiuçlu bozukluk tanısı almış 33 hasta ve 33 sağlıklı birey alınmıştır. Olguların tedavi öncesi ve 1 aylık tedavi sonrasındaki serum NO düzeyi ile arginaz aktivitesi ölçülmüştür. NO düzeyi Griess reaksiyonuyla, arginaz aktivitesi modifiye Geyer ve Dabich metoduyla ölçüldü. Tedavi öncesi serum NO düzeyi 192,2±13,7µmol/L, tedavi sonrası NO düzeyi 126,1±6,3µmol/L (mean±SEM) bulunmuştur. Tedavi sonrası NO düzeyi tedavi öncesi düzeye göre anlamlı olarak düşüktü (p0.05).Sonuçlarımız ikiuçlu bozukluk patogenezinde NO ve arginazın rolü olduğunu ve aralarında bir ilişki bulunduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Bipolar affective disorder (BAD) is a common disease. The physiopatholgical factors that cause BAD are not clear. It was recently hypothesized that the disordered oxidative factors have role in the ethiology.Nitric oxcide (NO), which is synthesized by nitric oxcide synthetase, is found both in central and periferic nervous system. NO acts as an free oxygen radical and a neuro-transmitter. It is estimated that NO has a role in the pathophysiology of many neuropsychiatric disease including bipolar affective disorder. Arginase is mainly located in the liver and cathalizes urea synthesis. This enzyme cathalizes L-arginine which is also used for NO synthesis.Thirty three patients with BAD and 33 healthy controls were included in this study. Serum NO levels and arginase activity were measured before and 1 month after the therapy in patients. The controls? samples were also measured. NO levels were measured by Griess reaction. Arginase activity was detected using modified Gayer and Dabich methods.Serum NO levels were found 192,2±13,7 µmol/L (mean±SEM) 126,1±6,3 µmol/L before and after the treatment, respectively (p0.05). Serum arginase activities were found 17,5±1,8 U/L and 10,3±1,4 U/L before and after the treatment, respectively (p0.05).Our results suppport that serum NO and arginase have role in the pathogenesis in the BAD.