İki uçlu bozukluk manik dönem hastalarında oksidatif metabolizma ve ürotensin-II seviyeleri
Oxidative metabolism and urotensin-II levels among bipolar disorder patients in manic episode
  1. Tez No: 406637
  2. Yazar: BAHADIR DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKAY ALPAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Daha önce yapılmış pek çok çalışma ile iki uçlu bozuklukta oksidatif dengenin bozulduğuna dikkat çekilmiştir. Ancak yaptığımız literatür taramalarında iki uçlu bozukluk hastalarında Ürotensin-II (U-II) düzeyini ve U-II düzeyi ile oksidatif metabolizma arasında ilişki bulunup bulunmadığını araştıran çalışmaya rastlamadık. Bu calışmada iki uçlu bozukluk manik dönem hastalarında U-II düzeylerini, oksidatif metabolizmayı ve U-II ile oksidatif metabolizma arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Yöntem: DSM-5'e göre iki uçlu bozukluk manik dönem tanısı konulan 42 hasta ile 55 sağlıklı kontrol çalışmaya alındı. Serum total antioksidan seviye (TAS), total oksidan seviye (TOS), Nitrik Oksit (NO), U-II ölçümü ve oksidatif stres indeksi (OSİ) hesaplanması Gaziantep Üniversitesi Biyokimya laboratuarında yapıldı. Bulgular: İki uçlu bozukluk manik dönem hastaları ve kontrol grubu TAS, TOS, OSİ, NO ve U-II değerleri açısından karşılaştırıldığında TAS, TOS, OSİ, NO ve U-II değerleri hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek saptandı (sırasıyla p=0.003, p=0.001, p=0.001, p=0.001 ve p=0.009). Yapılan korelasyon analizinde hastaların U-II düzeyleri ile TOS ve OSİ arasında pozitif yönde zayıf şiddette doğrusal bir ilişki gözlendi (sırasıyla TOS ile r=0.326, p=0.035; OSİ ile r=0.369, p=0.016). Sonuç: Çalışmamızda TAS, TOS, OSİ ve NO bundan önce yapılmış olan çalışmaların birçoğunda olduğu gibi iki uçlu bozukluk manik dönem hastalarında kontrollere kıyasla yüksek bulunmuştur. Çalışmamızın önemli bir diğer bulgusu iki uçlu bozukluk manik dönem hastalarında kontrollerden yüksek saptadığımız U-II düzeyleridir. Daha önce yapılan çalışmalarda U-II'nin davranış, uyku, inflamatuar sistem ve oksidatif metabolizma üzerine etkileri ile ilgili veriler elde edilmiş ve hipotezler kurulmuştur. Biz de çalışmamızda literatürdeki bu çalışmalar ışığında iki uçlu bozukluk manik dönem hastalarında artmış oksidatif stres ve inflamasyon düzeyinde yüksek U-II düzeylerinin bir etken olabileceğini gündeme getirmekteyiz. Bununla birlikte iki uçlu bozukluk manik dönem kliniğinde gözlenen davranışsal belirtiler ve uyku özelliklerinin oluşmasında sebeplerden biri yüksek U-II düzeyleri olabilir. Ek olarak beyin kan akımı ile ilgili yapılan çalışmalardaki bulgular dolaylı olarak U-II etkisiyle yükselen NO ve adrenomedullin düzeyleri ile ilişkilendirilebilir. Ancak insan beyin damarlarında ve özellikle prefrontal kortekste U-II'nin nasıl bir etki yaptığı henüz araştırılmamıştır. Hastalarda beyin kan akımı ile U-II'nin ilişkisi ileriki çalışmaların konusu olabilir. Çalışmamızın iki uçlu bozukluk manik dönemde U-II seviyelerini ayrıca U-II ve oksidatif parametrelerin ilişkisini inceleyen ilk çalışma olması literatüre ciddi katkılar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: According to the previous studies, it has been noted many times that oxidative balance is disrupted in bipolar disorder. However, we did not found any research investigating the Urotensin-II (U-II) levels and relationship between U-II levels and oxidative metabolism among bipolar disorder patients in the literature. In this study, we aimed to investigate the U-II levels, oxidative metabolism and relationship between U-II levels and oxidative metabolism among bipolar disorder patients in manic episode. Method: Fourty two patients diagnosed as bipolar disorder manic episode according to DSM-5 and 55 healthy controls enrolled into the study. Serum total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), nitric oxide (NO), U-II and oxidative stress index (OSI) measurements were done in biochemistry laboratory of Gaziantep University. Results: When TAS, TOS, OSI, NO and U-II levels were compared between bipolar disorder manic episode patients and control group; TAS, TOS, OSI, NO and U-II levels were significantly higher in the patient group than the control group (p = 0.003, p = 0.001, p = 0.001, p = 0.001 and p = 0.009 respectively). According to the correlation analysis, U-II levels were found to have a poor linear correlation in the positive direction with TOS and OSI (r = 0.326, p = 0.035 for TOS; and r = 0.369, p = 0.016 for OSI). Conclusion: TAS, TOS, OSI and NO levels were higher in bipolar disorder manic episode patients when compared with controls in concordance with many of the previously conducted studies. Another important finding of our study is the higher U-II levels in bipolar disorder manic episode patients than controls. In the earlier studies, data have been obtained about the effects of U-II on behavior, sleep, inflammatory system and oxidative metabolism and relevant hypotheses have been established. In the light of these studies in the literature, our study proposes that increased U-II levels could be a factor effecting the elevated oxidative stress and inflammation in patients with bipolar disorder manic episode. Keeping this in mind, one can assume that one of the reasons of behavioral and sleep disturbances seen in the clinical features of bipolar disorder manic episode could be the elevated U-II levels. Additionally, findings of increased NO and adrenomedullin levels from the cerebral blood flow studies may be indirectly associated with the effect of U-II. However, effects of U-II on human brain vessels, especially in the prefrontal cortex has not been studied yet. The association between cerebral blood flow and U-II should be the subject of further studies. Our study is the first one to examine U-II levels as well as relationship between U-II levels and oxidative parameters in manic episode of bipolar disorder, therefore it may significantly contribute to the literature.