Periferik sinir onarımlarında ters uç-yan sinir greftlerinin uç-uca sinir greftleri ile karşılaştırılması ( sıçanlarda deneysel çalışma )
Comparison with reverse end to side nerve grafts and end to end nerve grafts at periferal nerve repair ( experimental study at rats )
  1. Tez No: 224916
  2. Yazar: OZAN BALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN MENDERES
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Ortopedi ve Travmatoloji, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Neurosurgery, Orthopedics and Traumatology, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Periferik sinirler, neoplazmlar, travmalar, kompresyon durumları, enflamatuarhastalıklar, enfeksiyonlar, cerrahi işlemler gibi çok çeşitli nedenlerden dolayı zarargörebilmektedir. Yaralanmanın etiyolojik özelliğine, şiddetine, yaralanmanınbulunduğu anatomik lokalizasyon bağlı olarak farklı yöntemlerle sinir onarımıyapılabilir. Klinikte aynı anda birden fazla hedef kas dokusunun tek bir intakt sinir ilenörotize edilmesini gerektiren klinik durumlarla karşılaşılabilinir. Böyle bir problemeyönelik olarak literatürde uç-yan onarımın değişik modifikasyonları uygulanmayaçalışılmıştır. Genellikle de bu yöntemler çoklu veya seri uç-yan onarım şeklindedir.Bu çalışmada ters uç-yan olarak literatürde tanımlanan yöntemi sinir grefti ilebirlikte uygulayarak, tek bir intakt sinir ile iki ayrı hedef kas grubunu nörotize etmeyihedefledik. Bu amaçla 6 deneysel grup planlandı:? Grup 1: Kontrol grubu;? Grup 2: Onarım yapılmayan grup;? Grup 3: Uç-uca onarım grubu;? Grup 4: Ters uç-yan onarım grubudur.At nalı şeklindeki sinir greftinin ortasına açılan epinöral pencereye intakt sinirinucu sütüre edilerek sinir greftinin iki ucunda da aksonal ilerleme sağlandı. Ters uçyanonarımın fizyolojisini daha iyi değerlendirebilmek amacı ile Grup 5 ve Grup 6oluşturuldu. Grup 5'te at nalı greftin uçlarına farklı hedef dokular sütüre edilirken Grup6'da greftin bir ucu bağlanarak nörotropizm incelenmiştir.Bu çalışmanın değerlendirilmesinde yürüme analizi, EMG ve elektronmikroskobisinde myelinli ve myelinsiz aksonların sayımı yapılmıştır.Grup 4'ün (ters uç-yan onarım) yürüme analizleri ve EMG bulguları, Grup 3'te(uç-uca onarım) elde edilen bulgulara göre istatistiksel olarak daha anlamlıbulunmuştur. Sinir greftinin uçlarından alınan örneklerin elektron mikroskobikincelemesinde, ters uç-yan onarım yapılan grupta myelinsiz ve myelinli aksonsayılarının, uç-uca onarımın yapıldığı gruba göre istatistiksel olarak daha fazlaolduğu saptanmıştır.Bu çalışmada, sinir dokusu, kas dokusu ve serbest bağlamanın nörotropizmaçısından önceliği de değerlendirilmiş ve sinir dokusunun diğerlerinden daha baskınolduğu görülmüştür. Aksonal ilerleme açısından ideal bir ortam sağladığı nörotropizmçalışmaları için bu çalışma iyi bir model olabilir.Sonuçlar göz önüne alındığında, tek bir intakt sinirin ters uç-yan onarımyöntemi ve sinir grefti kullanılarak iki hedef kası başarılı bir şekilde innerveedebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Peripheral nerves could be injured due to various etiologies such asneoplasm, trauma, compression status, inflammatory disease, infections, surgicalprocedures etc. Several nerve repairing methods can be used according to etiologicalproperties of the injury, its severity, and anatomical localization. In clinical practiceneurotization of more than one muscle through solely intact nerve may be required.In such cases, a number of modifications for the end-to-side repair have been tried inrelated literature. These modifications are usually multiple or serial types of end-tosiderepair.In this study, we aimed to neurotize two different muscles via solely an intactnerve, using nerve graft and reverse end-to-side repair that has been alreadyintroduced into the literature. For this reason, 6 experimental groups were designed:? Group 1: Sham group;? Group 2: Non-treatment group;? Group 3: End-to-end repair group;? Group 4: Reverse end-to-side repair group.Intact nerve end was sutured to epineural window at the middle of thehorseshoe shaped nerve graft and axonal sprouting was achieved through both endsof the nerve graft. In order to better assess the physiology of reverse end-to-siderepair, Group 5 and Group 6 were created. In Group 5, the ends of the graft weresutured to different tissues and in Group 6, one of the ends of the graft was ligated inorder to explore the processes neurotropism.Walking analysis, EMG, and electron microscopical myelined / non-myelinedaxon count were used in the evaluation of the study.Walking analysis and EMG findings were statistically significant in Group 4(reverse end-to-side repair) comparing to Group 3 (end-to-end repair). In electronmicroscopical examination of the nerve biopsies obtained from the ends of the nervegraft, the number of the myelined and non-myelined axons was statistically greater inreverse end-to-side repair group (Group 4) compared to end-to-end repair group(Group 3).In this study, the priority of neurotropism was also assessed among nerve,muscle tissue, and ligation. It was found that the affinity of the nerve tissue wassuperior then the other tissues. This study may be a good model for neurotropismstudies where an appropriate environment has been provided for axonal progression.When the results are evaluated, this study shows that two different musclescan be neurotized by solely intact nerve via using reverse end-to-side repair and anerve graft.