Ratlarda oluşturulan siyatik sinir travma modelinde ketorolak trometamin'in etkileri
Effects of ketorolac tromethamine in the sciatic nerve trauma model in rats
- Tez No: 224917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ GÖKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmada, ketorolak trometaminin ratlarda oluşturulan siyatik sinir travmasında siyatik sinir statik indeksi, akson ve myelin çapı ile akson, fibroblast ve mast hücresi sayısına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Periferik sinir travması oluşturmak için siyatik sinir üzerine 63 g'lık kuvvet uygulayan bir anevrizma klibi 2 dk süre ile yerleştirilip 8.7 mm genişliğinde bası uygulandı. Randomize olarak grup sham, grup salin ve grup ketorolak trometamin olmak üzere 3 gruba ayrıldı.Grup Sham (n:3): Cerrahi işlem uygulandı ve siyatik sinir hasarı oluşturulmadı.Grup Saline (n:12): Travma oluşturulduktan sonra intraperitoneal 1 mL salin 6 saat arayla 4 kez tekrarlandı.Grup Ketorolak trometamin (n:12): Travma oluşturulduktan sonra intraperitoneal 50 mg/kg ketorolak trometamin 1mL içinde olacak şekilde 6 saat arayla 4 kez tekrarlandıPeriferik sinir travması oluşturulmasından 24 saat sonra denekler randomize olarak akut ve kronik grup olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Akut gruptaki ratların ayak izi 3 gün boyunca, kronik gruptaki ratların ayak izleri 3 gün boyunca her gün, daha sonra 7 günde 1 kez olacak şekilde 6 hafta tarayıcı ile tarandı (1, 2, 3, 7, 14, 21, 28, 35, 42. günlerde). Statik siyatik indeksi hesaplaması yapıldı. Ratların siyatik sinirinden alınan kesitler histopatolojik olarak değerlendirildi.Bulgular: Kronik grupta gruplar arasında statik siyatik indeksi değerleri ortalamaları karşılaştırıldığında; 1, 2, 3, 7, 14, 21, 28 ve 35. günlerde statik siyatik indeksi değerleri ortalamaları arasında anlamlı fark bulunmazken, kronik ketorolak trometamin grubunda 42.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effects of ketorolac tromethamine on sciatic nerve static index, axon and myelin diameter, quantity of fibroblasts and mast cells in the sciatic nerve trauma model in rats.Material and Methods: In order to perform peripheral nerve trauma an aneurysm clip with a closing pressure of 63 gr and having a 8.7 mm of pressure width was placed at sciatic nerve for 2 minutes. They are randomly divided in to 3 groups as group sham, group saline, group ketorolac tromethamine.Group Sham (n:3): Only surgical procedure was applied, but sciatic nerve trauma has not been performed.Group Saline (n:12): One mL of saline was administered intraperitoneally four times at 6 hours intervals after trauma has been performed.Group Ketorolac tromethamine (n:12): One mL of 50 mg/kg ketorolac tromethamine was administered intraperitoneally 4 times at 6 hours intervals after trauma has been performed.24 hours after sciatic nerve trauma has been performed, subjects were randomised into 2 groups named as, acute and chronic. The footprints of rats were scanned in acute group for 3 days and in chronic group for the initial 3 days every day and later once every 7 days for 42 days by a scanner (on days 1, 2, 3, 7, 14, 21, 28, 35, 42). Static sciatic index was calculated. Sections acquired from sciatic nerves of rats were assessed histopathologically.Results: If static sciatic index value means were compared among groups in chronic group; there were no significant differences between 1., 2., 3., 7., 14., 21., 28. and 35. days static sciatic index value means. On the other hand, in chronic ketorolac tromethamine group on 42.