Palmomental refleks ve palmosubmental refleks
Palmomental reflex and palmosubmental reflex
  1. Tez No: 224935
  2. Yazar: BURCU UĞUREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ BAKLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Sinir Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç ve hipotez: Palmomental refleks yanıtı ilkel bir refleks olarak düşünülür ve patolojik durumlarla ilişkilidir. Sağlıklı yaşlılar ve demansif hastalarda, median sinir uyarımı ile mental ve submental kasların refleks aktivasyonu daha önce çalışılmamıştır. Ayrıca, daha önce orbicularis oris ve masseter kaslarının refleks yanıtlarıyla ilişkili bir bildiri yapılmamıştır.Yöntem: Bu çalışmada, demanslı hastalarda (n=18) ve sağlıklı yaşlılarda (n=20) bipolar yüzeyel elektrotlar kullanılarak median ve radial sinirler eşik-altı uyarıldı ve mental, submental, orbicularis oris ve masseter kaslarından elde edilen aktiviteler kayıtlandı.Bulgular: Tüm olgularda palmomental ve palmosubmental refleks yanıtlar yaklaşık aynı latanslı (80-90 ms) olarak saptandı. Orbicularis oris ve masseter kaslarının refleks yanıtları, mental ve submental refleks yanıtlar ile karşılaştırıldığında hafifçe daha uzun latanslıydı ve amplitüdleri daha düşüktü. İki hastadan iğne elektrot kayıtlaması ile benzer latanslı mental ve submental refleks yanıtlar elde edildi (?clear-cut? yanıtları ile). Bilekte radial sinir stimülasyonu ile daha geç latanslı ve düşük amplitüdlü refleks yanıtlar elde edildi.Sonuç: Bilekte median sinir uyarımı ile tüm kaslardan benzer latanslı yanıt alınması, palmomental refleksin sadece mental kas ile ilgili ilkel bir refleks olmaktan ziyade el-ağız ilişkisini yansıtan ve ağız açma veya yutma gibi fonksiyonlarla birlikte olan bir aktivite olduğunu göstermiştir. Bu refleksler el ve ağız koordinasyonunun fizyolojisini incelemede yeni gelişmelere yol gösterebilir.
Özet (Çeviri)
Background: Palmomental reflex response is considered as a primitive reflex and associated with pathological states. Reflex activation of mental and submental muscles with median nerve stimulation in the healthy aged and demented population has not been reported before, nor have there been any reports pertaining to reflex response of the orbicularis oris and masseter muscles.Method: In this study, we recorded activity from mental, submental, orbicularis oris and masseter muscles with bipolar surface electrodes by means of sub-threshold stimulation of the median and radial nerves in a population of dementia (n=18) and healthy-aged controls (n=20).Results: All subjects displayed palmosubmental and palmomental reflex responses at approximately the same latency (80-90 msec). The orbicularis oris and masseter muscles reflex responses were slightly longer in their latencies and the amplitude of the reflex responses less when comparing the mental and submental reflex responses. Needle electrode recordings from 2 patients resulted in mental and submental reflex responses at the same latency (with clear-cut responses). Radial nerve stimulation at the wrist evoked muscle reflex responses with later latency and less amplitude.Conclusion: Palmomental reflex response might be associated with functions such as mouth-opening or swallowing rather than being a primitive reflex. These reflexes may open a venue to investigate the physiology of hand and mouth coordination.