Parkinson hastalarında bukkopalpebral refleks ve blink refleks çalışması
Buccopalpebral reflex in patients with parkinson's disease and blink reflex study
- Tez No: 567855
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNİHAL KUTLU, PROF. DR. LEVENT ERTUĞRUL İNAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sinir sisteminin herhangi bir uyarana karşı istek dışı cevabına refleks denir. İlkel refleksler bebeklik çağında görülüp sonra kaybolan; erişkin insanda genellikle yaygın beyin hastalıklarında ortaya çıkan patolojik reflekslerdir (frontal release işaretleri). Yakalama refleksi, palmomental refleks, glabella refleksi, emme refleksi buna örnek olarak verilebilir. Parkinson hastalığı, toplumda sık karşılaşılan ve ciddi fonksiyon kaybına neden olan nörodejeneratif bir hastalıktır. Ana klinik bulguları, bradikinezi, rijidite, istirahat tremoru ve postural kararsızlıktır. Diğer nörodejeneratif hastalıklarda olduğu gibi Parkinson hastalığında klinik tabloya ilkel refleksler eklenebilir. Bukkopalpebral refleks, üst dudağa perküsyon ile göz kırpma refleksinin oluşmasıdır. Daha önce literatürde rastlamadığımız bu refleks ilk kez progresif miyoklonik epilepsili bir hastada daha sonra da demans ve Parkinson hastalarında saptanmıştır. Bu çalışmada“bukkopalpebral refleks”i olan ve olmayan Parkinson hastalarında blink refleks çalışmalarının trigeminal sinirin her üç dalını kapsayacak şekilde incelenmesi; ayrıca her iki gruptaki hastaların dakikada göz kırpma sayısı, Minimental durum skoru (MMSE), Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği (UPDRS)(total ve alt gruplar ayrı olarak), Hoehn Yahr skoru, dominant semptom, hastalık süreleri açısından karşılaştırılması planlandı.
Özet (Çeviri)
The involuntary response of the nervous system to any stimulus is called reflex. Primitive reflexes are pathological reflexes (frontal release signs) that are seen in infancy and then disappear; and are generally seen with diseases of the brain in adulthood. Palmar grasp reflex, palmomental reflex, glabella reflex and sucking reflex may be presented as examples. Parkinson's disease is a frequently seen neuro-degenerative disease in the society and causing serious loss of function. Cardinal symptoms are bradykinesia, rigidity, resting tremor and postural instability. As in other neuro-degenerative diseases, primitive reflexes may be added to the clinical picture in Parkinson's disease. Buccopalpebral reflex is composed as blink reflex with percussion to the upper lip. The reflex that could not be found in the literature before was first detected in a patient with progressive myoclonic epilepsy and then in patients with dementia and Parkinson disease. The aim of the study is to examine blink reflex studies in a way that will comprise the three branches of trigeminal nerve in patients with Parkinson disease having or not having“buccopalpebral reflex”and to compare the patients in both groups in terms of their number of blinks per minute, Mini-mental state scores (MMSE), Unified Parkinson's Disease Rating Scale (UPDRS)(total and sub-groups separately), Hoehn Yahr score, dominant symptom and disease durations.