Yetişkin obezlerde fiziksel aktivite seviyesinin belirlenmesi
Governing levels of physical activities in obese adults
- Tez No: 224952
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHTAP MALKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Halk Sağlığı, Endocrinology and Metabolic Diseases, Physical Medicine and Rehabilitation, Public Health
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş: Obezite, genetik faktörlerin ve yaşam stilini de belirleyen fiziksel aktivite alışkanlıklarının birbirleriyle etkileşimi sonucu ortaya çıkan multifaktöriyel ve kompleks bir hastalık olarak bilinir. Amaç: Çalışmanın amacı kısa, kolay, ucuz bir şekilde poliklinik ortamlarında uygulanabilen bir yöntemle yetişkin obezlerin fiziksel aktivite seviyelerini (FAS) değerlendirmek, elde edilen verileri yetişkin normal bireylerle kıyaslayarak `Obezlerin fiziksel aktivite seviyesi obez olmayanlara göre daha düşüktür' yargısını sorgulamak; obeziteyle ilgili sosyodemografik özellikleri ve obeziteye bağlı risk faktörlerini belirleyerek uygun egzersiz programının hazırlanmasına yön göstermektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Dokuz Eylül Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji Bölümüne 2006 Mart ayı içerisinde başvuran 60 kadın 11 erkek toplam 71(yaş ortalamaları 43,3±11,0) yetişkin gönüllü olgu katıldı. Olguların beden kütle indeksine (BKİ) göre 40' ı çalışma, 31'i kontrol grubuna dâhil edildi. Olgulara yaş, cinsiyet, eğitim seviyeleri, meslek ve medeni durumları, özgeçmiş, soygeçmiş, hastalık hikâyesi, menopoz, hormon replasman tedavisi (HRT), ilaç, sigara ve alkol kullanımı soruldu. FAS International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) (Uluslar Arası Fiziksel Aktivite Anketi) ile değerlendirildi. Veriler SPSS(Statistical Package for Social Sciences) for Windows 14.0 programı ile analiz edildi. Bulgular: Çalışma ve kontrol gruplarının yaşları, cinsiyetleri, medeni halleri arasında anlamlı farklılık bulunmadı (p>0.05). Çalışma grubunun eğitim seviyesi ve çalışan birey sayısı kontrol grubundan anlamlı derecede düşüktü (p0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Obesity is recognized as a multifactorial disease resulting from an interplay between genetic factors and lifestyle influences including physical activity habits. Purpose: The aim of this study is to evaluate the physical activity levels (PALs) of obese adults with an easy, practical and cost-efficient method which can be use in policlinics, compare these results with normal adults and argue that ?the PALs of obese subjects are lower than those of controls?, determine the socio-demographic features and obesity related risk factors with the results and to guide an appropriate exercise programs. Materials and Methods: Total of 71 volunteered adults(mean age 43.3±11.0), 60 female and 11 male, participated the study whom applied to Dokuz Eylül University, Internal Medicine Department of Endocrinology on March 2006. 40 of them included in study, 31 of them were control group by Body- Mass Index (BMI). The subjects were questioned about their age, sex, level of education, profession, marital status, background, family history, disease story, menopause, hormone replacement therapy (HRT), medication, smoking cigarette and alcohol consumption. PALs were assessed with International Physical Activity Questionnaire (IPAQ). The statistical program package utilized was SPSS 14 for Windows. Results: There were no significant correlation between the age, sex and marital status of study and the control group (p>0.05). The degree of education and the number of working subjects in study group were less than the control group(p0.05).