Yoğun bakım hastalarında uygulanan mobilizasyon programlarının kardiyopulmoner sistem üzerine etkileri
The effects of mobilization programs on cardiopulmonary system in critically ill patients
  1. Tez No: 224951
  2. Yazar: ARZU GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. UFUK YURDALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Farklı klinik tanıya sahip yogun bakım hastalarında mobilizasyon programlarına olankardiyopulmoner yanıtları degerlendirmektir.Yöntem: Çalısma Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yogun Bakım Ünitesinde gerçeklestirildi.Mobilizasyon programı, sırtüstü yatıs pozisyonundan baslatılarak, 3 dk yatak içinde desteklioturma (1.asama), 3 dk yatak kenarında desteksiz oturma (2. asama), destekli ayakta durma(3. asama), yaklasık 10 metre destekli yürüme (4. asama) ve 3 dk destekli sandalyede oturma(5. asama) olmak üzere 5 asamadan olusturuldu.Hemodinamik parametreler olarak; kalp hızı, sistolik, diyastolik ve ortalama kan basıncı,solunumsal parametreler olarak; solunum sayısı, periferik oksijen satürasyonu (SpO2) veParsiyel Arteryel Oksijen Basıncı/nspiryum Havasındaki Fraksiyone OksijenKonsantrasyonu (PaO2 / FiO2) oranı kaydedildi.Kalp hızı, sistolik, diyastolik ve ortalama kan basıncı, solunum sayısı ve SpO2 mobilizasyonöncesi, sırası ve sonrasında; oksijenasyonun göstergesi olan, PaO2 / FiO2 oranı isemobilizasyon öncesi ve 30 dk sonrası arteryel kan gaz örneklerinden hesaplandı.Bulgular: Çalısmaya 40 yogun bakım hastası alındı. Mobilizasyon programının 5 asamasınıda tamamlayabilen 20 hastada, mobilizasyonun destekli ayakta durma ve yürümeasamalarında, mobilizasyon öncesine göre, kalp hızı ve solunum sayısındaki artıs istatistikselolarak anlamlıydı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to asses cardiopulmonary responses constituted by mobilizationprograms in the critically ill patients with different clinic diagnosis.Method: This study was conducted in the Anestesiology and Reanimation Intensive CareUnit. Mobilization program was formed in 5 stages. These stages were as follows: sitting inthe bed with support for 3 min (first stage), sitting over the edge of the bed for 3 min with nosupport (second stage), standing with support (third stage), walking about 10 meters withsupport (forth stage), and sitting on a chair with support for 3 min (fifth stage).As for respiratory parameters; respiratory rate, saturation of peripheral oxygen (SpO2) and theratio of partial pressure of arterial oxygen to fraction of inspired oxygen (PaO2/FiO2) wererecorded. Hemodynamic parameters; including heart rate, systolic, diastolic and mean bloodpressure were also recorded and analyzed.Heart rate, systolic, diastolic and mean blood pressure, respiratory rate, SpO2 were measuredprior to, during and after mobilization. The PaO2/FiO2 ratio which is indicator of oxygenationwas calculated from arterial blood gas before and 30 minutes after the mobilization.Results: Forty critically ill patients were taken in this study. In the 20 patients who were ableto complete the five grades of the mobilization program, during the supported standing andwalking stages of the mobilizations, the heart and respiratory rate statistically significantincreased considering those prior to the mobilization (p0.05).