2- 12 yaş grubu çocuklarda, idrarda kotinin ve eozinofil katyonik protein düzeyi belirlenerek, alt solunum yolu enfeksiyonlarında pasif sigara içiciliğinin etkisinin saptanması
The determination of the effect of passive smoking on lower respiratory tract infections in children aged 2-12 years by urinary cotinine and eosinophil cationic protein levels
  1. Tez No: 224953
  2. Yazar: PEMBE KESKİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GAZANFER AKSAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç. Topluma dayalı bu olgu-kontrol çalısmasının amacı, çocuklarda idrarda kotinin ve eozinofil katyonik protein düzeyleri belirlenerek, alt solunum yolu enfeksiyonu olusumunda pasif sigara içiciliginin etkisini saptamaktır. Yöntem. Arastırmanın örnek büyüklügü, arastırmanın gücü %80, etkenle karsılasma prevalansı %50, olgu/kontrol=1/1, OR=2.0 ve güven aralıgı %95 olarak alındıgında olgu ve kontrol grubunun her biri için en az 148 çocuk olarak bulunmustur. Arastırmaya en az örnek büyüklügünü karsılayacak sekilde 150 olgu ve 150 kontrol alınmıstır. Ekim 2003 - Mart 2004 tarihleri arasında yapılan çalısmada olgular Narlıdere Bölgesi'ndeki üç saglık ocagının kayıtlarından alınmıs alt solunum yolu tanısı almıs 2-12 yas grubundaki çocuklardır. Kontroller aynı saglık ocakları bölgesinden olgularla yas, cins ve aynı sokakta oturuyor olması açısından eslestirmesi yapılmıs, saglıklı çocuklardır. Çalısmaya alınan olguların ve kontrollerin evlerine tanı sonrası ilk üç günde gidilerek önceden olusturulan anketle gerekli bilgiler ve idrar örnegi toplanmıstır. drarda kotinin düzeylerine radioimmunoassay, eosinofil katyonik protein düzeylerine flouroenzymeimmunoassay yöntemleriyle bakılmıstır. Veri çözümlemeleri SPSS 11.0 programı kullanılarak McNemar Ki-kare, ve bagımlı grupta t-testi ve pearson korelasyon analizi ile degerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
Aim. The aim of this community-based and case-control study was to determine the effect of passive smoking on lower respiratory tract infections in children by urinary cotinine and eosinophil cationic protein values. Methods. The minimum sample size of the study was determined as 148 children in case and control groups at 95% confidence interval, 80% power, case/control considered equal, odds ratio=2.0, and possible exposure prevalence 50%; 150 children with lower respiratory tract infection and 150 healthy children were included in the study. The children aged 2 to 12 years with lower respiratory tract diseases in the study carried out between October 2003 and March 2004 were selected from the records of three health centres in Narlidere district. The children in control groups were healthy children who were paired with the cases obtained from the same health centres according to age, gender and street of the residing area. The residences of children diagnosed with LRTI and, also healthy children were visited within first 3 days of diagnosis, and a specialy designed questionnaire was used to obtain information, and urine samples were collected. The urine cotinine and eosinophil cationic protein levels were measured by radioimmunoassay and fluoro enzyme immunoassay methods respectively. Data were analyzed on SPSS 11.0 programme, and were assessed by McNemar Chi-square, paired t-test and pearson corelation test. P< 0.05 was accepted statistically significant. Results. The prevalence of parental self-reported, indoor smoking was 71.3% in children with lower respiratory tract infection and 72.0% in healthy children. According to the value of urinary cotinine/creatinine for 30 ng/mg, the prevalence of passive smoking was 87.3% in case group and 84.7% in control group (p=0.618).