Futbolcularda hazırlık periyodunun fizyolojik parametrelere etkileri
Effects of preparation period to physiological parameters of soccers
  1. Tez No: 107519
  2. Yazar: ÖZGÜR BOSTANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA AYYILDIZ, Y.DOÇ.DR. M. YALÇIN TAŞMEKTEPLİGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 676
Özet
V ÖZET FUTBOLCULARDA HAZIRLIK PERİYODUNUN FİZYOLOJİK PARAMETRELERE ETKİLERİ Özgür BOSTANCI, Yüksek Lisans Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Temmuz 2001 Bu çalışmanın amacı, futbolcuların hazırlık periyodu sonrası fizyolojik parametrelerde meydana gelen değişiklikleri incelemektir. Çalışma da, Samsun ilinde bulunan iki amatör futbol takımındaki 35 futbolcu denek olarak kullanıldı. Çalışmada deneklerin yaş, antrenman yaşı, vücut ağırlığı ve boy uzunlukları alındı. Fizyolojik ölçümleri için ise, dinlenim nabız, sistolik kan basıncı ve diastolik kan basıncı, bacak kuvveti, esneklik, sürat, 7 tekrarlı 30 metre sürat testi, dikey sıçrama ve anaerobik güç, 12 dakika koşu testi ve aerobik güçleri ölçüldü. İlk ölçüm hazırlık kampı başlamadan bir gün önce ve son ölçüm altı hafta süren hazırlık kampı sonunda alınmıştır. Ortaya çıkan sonuçların istatiksel analizi için t - testi uygulandı ve P < 0.05 düzeyinde önemlilik arandı. Ayrıca aerobik ve anaerobik gücün mevkilere göre karşılaştırılması için tek yönlü varyans analizi (Oneway Anova) yapıldı. Çalışmaya katılan oyuncuların yaş ortalaması 19.40 ±2.13 yıl, sporcu yaşı 6.60 ± 3.26 yıl ve boy ortalamaları 174.4 ±5.85 cm, vücut ağırlıkları hazırlık dönemi öncesi 69.79 ± 8.05 kg, sonrası 67.84 ± 7.73 kg olarak ölçüldü ve iki ölçüm arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Dinlenim nabzı hazırlık kampı öncesi 79.63 ± 13.93 atım/dk kamp sonrası 68.97 ±9.84 atım/dk, diğer veriler için kamp öncesi ve sonrası değerler sırasıyla şöyledir; Sistolik kan basıncı 134.06 ± 16.43 mmHg, 126.68 ± 12.86 mmHg, sol bacak kuvveti 48.92 ± 11.95 kg ve 55.81 ± 8.10 kg, sağ bacak kuvveti 50.11 ± 13 kg, 55.56 ± 10.64 kg, vücut yağ yüzdesi %7.53 ± 2.89, 6.11 ± 1.69, 12 dakika koşu öncesi alınan nabız 76.63 ± 12.98 atım/dak, 70 ± 5.96 atım/dak, 12 dakika koşu mesafesi 2765.57 ± 220.14 m ve 3144.71 ± 179.70 m son olarak aerobik güç 49.81 ± 56.63ml/kg/dk, 56.63 ± 3.19 ml/kg/dk dır. Verilerde istatistik! açıdan anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edildi. Öte yandan diastolik kan basıncı, esneklik, dikey sıçrama, 30 metre sürat, 7 tekrarlı 30 metre süratte devamlılık, 12 dakika koşu sonrası alman nabız, anaerobik güç ölçümleri sonuncunda hazırlık kampı öncesi ve sonrası açısından değerlendirildiğinde anlamlı bir fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT EFFECTS OF PREPARATION PERIOD TO PHYSIOLOGICAL PARAMETERS FOR SOCCERS Özgür BOSTANCI, MSc Thesis University of Ondokuz Mayıs Samsun, July 2001 The purpose of this study is to scrutinise the changes of soccer within physiological parameters after preparation period. In this study 35 soccer playing in amateur teams in Samsun were used as subjects. In this study ages, training ages, weights and heights of the subjects have been found out. For physiological measures, rest heart, systolic blood pressure, diastolic blood pressure, leg strength, flexibility, speed, speed at 30 meters repeated 7, vertical jump anaerobic powers, 12 minute run test and aerobic powers of subject have been measured. The first measure was made a day before the beginning of the preseason camp and the last measure was made at the and of preseason camp, including six weeks. T-test was used to analyse the results statically. In addition, analysis of Oneway Anova has been made to compare aerobic and anaerobic power according to positions of soccer's. The average of the players 19.40±2.13 years, training age 6.60+3.26 years and the average height is 174.4±5.85 cm. The average of weight is 69.79±8.05 kg before the preparation period and after 67.84±7.73 kg the difference between these two measure is found out meaningful. Rest heart is 79.63±13.93 pulse/min before the preparation camp and it is 68.97±9.84 pulse/min after the preparation camp. These are the other values before and after the preparation camp; systolic blood pressure 134.06±16.43 mmHg, 126.68±128.86 mmHg, the strength of left leg 49.92±11.95 kg and 55.81±8.10 kg, the strength of right leg is 50.1 1±13 kg, 55.56±10.64 kg, the fat percentage of the body is 7.53±2.85 %, 6.11+1.69 %, the pulse before the 12 min. running is 76.63±12.98 pulse/min, 70.2±5.96 pulse/min, the distance of 12 minutes running is 1765,57±220.14 and 3144,71±179.70m and finally aerobic power is 49.81±3.91ml/kg/min, 56.63±3.19 ml/min/kg. These findings have been evaluated before and after the preparation camp and it has been obtained that there is a meaningful relationship among these findings. On the other and, there couldn't be find any meaningful differences among the values of diastolic blood pressure, flexibility, vertical jump, speed at 30 meters repeated 7, the pulse is 12 minute run, anaerobic power before and after the preparation camp.