Major abdominal cerrahi uygulanacak çocuklarda intravenöz parasetamol'ün tramadol tüketimi üzerine etkisi
The effect of intravenous paracetamol on tramadol consumption in children undergoing major abdominal surgery
  1. Tez No: 224983
  2. Yazar: AYSU AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Çocuk Cerrahisi, Anesthesiology and Reanimation, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Major abdominal cerrahi uygulanacak hastalarda postoperatif ağrı ve buna bağlı hemodinamik instabilite sık karşılaşılan problemlerdir.Bu operasyonlarda sık kullanılan yöntemlerden biri de hasta kontrollü analjezi uygulamasıdır.Biz bu çalışmada peroperatif intravenöz yoldan tek doz parasetamol uygulamasının analjezik etkinliğini ve postoperatif tramadol tüketimi üzerine olan etkisini değerlendirmeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem: Fakültemiz Etik Kurul onayı ve ebeveynlerinin yazılı onayları alındıktan sonra major abdominal cerrahi uygulanacak 3 - 14 yaşlarındaki 91 çocuk çalışma kapsamına alındı. Hastalar rasgele iki gruba ayrıldı. Grup I'e; peroperatif operasyon bitiminden 45 dakika önce parasetamol (15 mg / kg) 15 dakika intravenöz infüzyonu verildi. Grup II'ye; operasyon bitiminden 30 dakika önce tramadol (1 mg / kg) intravenöz bolus yapıldı. Her iki gruba da postoperatif hasta kontrollü analjezi (HKA) uygulaması ile tramadol (0,2 mg / kg HKA doz, 20 dakika kilitli kalma süresi) infüzyonuna başlandı. Postoperatif sistolik ve diastolik arter basınçları, kalp hızı, oksijen saturasyon değerleri, ağrı skorları (Children's Hospital of Eastern Ontorio Pain Scale =CHEOPS), toplam tramadol tüketimi ve yan etkiler kaydedildi.Bulgular: Grupların demografik özellikleri, operasyon süreleri, hemodinamik parametreleri birbirine benzerdi. İlk 24 saatteki toplam tramadol tüketimi grup I'de 76,11 ± 105,65 mg, grup II'de 83,50 ± 97,35 mg olarak saptandı. Yan etkiler, analjezik etkinlik ve postoperatif tramadol tüketimi açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. (p > 0,05).Sonuç: Çalışmamızda major abdominal cerrahi geçiren çocuklarda HKA yöntemi ile uygulanan tramadol ile birlikte intravenöz parasetamolün, postoperatif etkin bir analjezi oluşturduğu ancak intravenöz tramadol uygulamasına üstün olmadığı ve benzer postoperatif analjezi sağladığı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Postoperative pain and related hemodynamic instability are frequently observed problems in major abdominal surgery. Patient Controlled Analgesia is frequently used method in postoperative pain management. In this study, we aimed to determine the effect of postoperative tramadol consumption and analgesic efficacy in applying perioperative intravenous only single dose of paracetamol.Material and Methods: After approval of Faculty Ethical Committee and parents consent, 91 children aged 3 - 14 years undergoing major abdominal surgery were included in the study. Patients randomly divided into two groups. Group I patients received perioperative paracetamol (15 mg / kg) in 15 minutes via intravenous infusion before 45 minutes from the end of the operation. Group II patients received tramadol (1 mg /kg) via intravenous bolus before 30 minutes from end of the operation. Tramadol (0,2 mg / kg PCA, 20 minutes locked in time) infusion was started with patient controlled analgesia (PCA) in both groups. Systolic and diastolic blood pressures, heart rates, oxygen saturation values, pain scores (Children?s Hospital of Eastern Ontorio Pain Scale = CHEOPS), total tramadol consumption and side effects were recorded, postoperatively.Results: Demographic data, operation times and hemodynamic parameters of groups were similar in groups. Total tramadol consumption was recorded in 24 hours for group I was 76,11 ± 105,65 mg, and group II was 83,50 ± 97,35 mg. There were not any significantly difference in side effects, postoperative tramadol consumption and pain scores between the groups. (p > 0,05)Conclusions: In our study, it is concluded that intravenous paracetamol in combination with tramadol administered by PCA provides effective and similar analgesia compared to intravenous tramadol application but it was not superior to tramadol in children undergoing major abdominal surgery.