Depresyon hastalarında dürtü kontrol bozuklukları sıklığı
The prevalence of impulse control disorders among patients with major depression
- Tez No: 224984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LUT TAMAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmada depresyon hastalarında Dürtü Kontrol Bozuklukları sıklığını ve dürtüselliğin depresyon başlangıcı ve kliniği üzerindeki etkilerini değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Polikliniğimize bir yıllık süre boyunca ayaktan başvuran 150 depresyon hastası çalışmaya alınmıştır. Sosyodemografik Veri Formu, Psikiyatrik Hastalıkların Tanı ve Sınıflandırılması El Kitabı-IV'e göre Eksen I bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik görüşme Ölçeği, dürtü kontrol bozukluklarını saptamak için Minnesota Dürtü Kontrol Bozukluğu Görüşme Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca Ruhsal Belirti Tarama Listesi, Beck Depresyon Ölçeği, Hamilton Depresyon Ölçeği, Zuckerman Heyecan arama Ölçeği, Barratt Dürtüsellik Ölçeği- 11 ve Duygudurum Bozuklukları Ölçeği uygulanmıştır.Bulgular: Bir yıllık bir süreçte polikliniğimize ayaktan başvuran depresyon hastalarının % 34,7'sinde en az bir dürtü kontrol bozukluğu eştanısı saptanmıştır. Başka türlü adlandırılamayan dürtü kontrol bozuklukları dâhil edildiğinde hastaların % 56,7'sinde dürtü kontrol bozukluğu eştanısı saptanmıştır. En sık saptanan Aralıklı Patlayıcı Bozukluk (% 31,3), ikinci sırada Deri Yolma (% 28), üçüncü sırada Kompulsif Satın Alma (% 14) dır. Dürtü kontrol bozukluğu eş tanısı konan ve konmayan hastalar arasında yaş açısından dürtü kontrol bozukluğu saptanan grupta anlamlı farklılık olup bu hastaların ilk depresyon atak yaşları da daha küçüktür. Cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu ve hastaneye yatış açısından anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Patolojik kumar oynama erkeklerde, kompulsif satın alma kadınlarda daha fazladır. Yaşam boyu özkıyım girişimi istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermese de dürtü kontrol bozukluğu saptanan grupta iki kat daha fazladır. Depresyon ölçek puanlarında iki grup arasında anlamlı bir farklılık olmamakla birlikte belirti tarama listesi puanları, heyecan arama ölçeği puanları, dürtüsellik puanları ve duygudurum bozuklukları ölçek puanları dürtü kontrol bozukluğu saptanan grupta anlamlı olarak yüksek çıkmıştır.Sonuç: Bu çalışma sonuçları bir yıllık süreçte polikliniğimize başvuran depresyon hastalarının ortalama üçte birinde Psikiyatrik Hastalıkların Tanı ve Sınıflandırılması El Kitabı-IV' göre en az bir dürtü kontrol bozukluğu eştanısı aldıklarını göstermektedir. Dürtü kontrol bozukluklarının oldukça sık oranda görülmesi ve buna bağlı olarak depresyonun seyri sırasında ortaya çıkabilecek komplikasyonlardan kaçınabilmek ve tedavinin şekillenmesi açısından bu bozukluklar tanınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the prevalence rates of impulse control disorders among major depressive patients and evaluate the effect of comorbidity on the onset and the clinical course of depression.Material and Methods: The study included 150 consecutive depressive psychiatric patients who have been referred to our outpatient clinics in one year period. A demographic data form has been completed along with a structural clinical interview (SCID-I) to evaluate axis I psychiatric disorders according to Diagnostic and statistical Manual of Mental Disorders-IV To determine the impulse control disorders and depression Minnesota Impulse Control Disorders Interview and Hamilton Depression Scale Interview has been conducted with all patients. Besides all patients completed Symptom Check List-90, Beck Depression Inventory, Zuckerman Sensation Seeking Scale Form-V, Barratt Impulsiveness Scale-11, Mood Disorders Questionnaire to help us to find out several psychopathology levels.Results: In one year period, 34,7 % of depressive outpatients in our clinics had at least one impulse control disorder comorbidity. The inclusion of patients with a daignosis of impulse control disorders not otherwise specified increases the number of patients with any impulse control disorders co morbidity to 56,7 %. The most common impulse control disorder in our sample was intermittent explosive disorder (31,3 %) followed by skin picking (28 %) and compulsive buying (14 %). Depressive patients with a comorbid impulse control disorder had an earlier age of onset of the disorder than patients without any impulse control disorder. There were no differences between groups in terms of gender, marital status, education level and number of hospitalization. Pathological gambling was more common in male patients whereas compulsive buying was more common in female patients. Lifetime suicide attempt rates were two times more common in depressive patients with comorbid impulse control disorder than patients without any impulse control disorder comorbidity but this difference did not reach statistical significance. Though there was not any statistically significant difference between these two groups, general psychopathology levels, impulsivity scores and mood disorders questionnaire scores were significantly higher in patients with comorbid impulse control disorder.Discussion: The results of this study have shown that one third of depressive patients had lifetime impulse control disorder comorbidity. Common occurrence of impulse control disorder comorbidity and ensuing complications in the course and treatment of depressive disorder necessitates close evaluation and recognition of impulse control disorder comorbidity.