Fotodinamik tedavi sonuçlarımız
Photodynamic therapy
- Tez No: 225004
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH BANU SOYLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Yaşa bağlı makula dejenerasyonu ile ilişkili koroid neovaskülarizasyonlu seçilmiş olgularda verteporfin kullanılarak yapılan fotodinamik tedavinin sonuçlarını değerlendirmekGereç ve Yöntem: ÇÜTF Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Retina Birimi'ne Ekim 2004 ve Mayıs 2008 tarihleri arasında başvuran ve FDT uygulanan 300 hasta dosyası retrospektif olarak incelendi. Sadece YBMD'a ikincil KNV gelişen ve en az 1 yıllık takibi olan 188 hastanın 216 gözü çalışmaya alındı. Bu olgulardan 55' ine takiplerde ya da ilk muayenede intravitreal bevacizumab ile FDT kombine uygulandı.Bulgular: YBMD'ye ikincil KNV gelişmiş 188 hastanın 216 gözü çalışmaya alındı. Hastaların 73'ü kadın 115'i erkek olup, yaş ortalaması 67,96±9,97 ve ortalama FDT sayısı 1,65±0,8 idi.Hastaların görme keskinliği Snellen ve ETDRS eşelleri ile alındı. FDT sonrası görme keskinliğinde, 101'inde (% 47) en az 3 sıra kayıp, 75'inde (% 34) en az 3 sıra artış görüldü ve 40'ında (% 19) görme stabil seyretti.Subfoveal yerleşimli gruptaki sıra kaybı, jukstafoveal yerleşimli gruba göre daha az olduğu saptandı ve istatistiksel olarak anlamlı bulundu.Olguların 55'ine (% 25,5) intravitreal bevacizumab enjeksiyonu ile FDT kombine olarak uygulandı. Son kontrol muayenesinde, olguların % 40'ında görme artışı sağlanırken, % 43'ünde 3 sıradan daha az görme kaybı ve % 17'sinde ise GK' nin stabil kaldığı belirlendi.Sonuç: Verteporfin ile yapılan FDT, YBMD'ye bağlı gelişen KNV'lerde görme kaybı riskini güvenilir bir şekilde azaltabilmektedir. Son dönemlerde yapılan çalışmalar, intravitreal anti-VEGF ilaç enjeksiyonu ile FDT'nin kombine olarak uygulanmasının görme keskinliğinde artışla sonuçlandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate results of treatment of choroidal neovascularization with photodynamic therapy (PDT) using verteporfin in eyes age-related macular degeneration (AMD).Methods: A retrospective case series in Department of Ophthalmology, Cukurova University evaluated patients choroidal neovascularization due to AMD. Two hundred-sixteen eyes of one hundred-eighty eight patients with neovascular AMD were enrolled this trial. Fifty five patients recieved intravitreal bevacizumab combined with verteporfin PDT (combined therapy).Results: Two hundred-sixteen eyes of one hundred-eighty eight patients with neovascular AMD were evaluated. Seventy three were women and 115 were men. The average age was 67.96±9.97 years. The average of 1.65±0.8 teratments were given. The visual acuity (VA) was measured with Snellen and ETDRS charts. At the end of the year, there was no change in VA in 40 (19%) patients, 3 lines less decrease in 101 (47%) patients, and 3 lines more increase in 75 (34%) patients. VA improvement was subfoveal CNV than better juxtafoveal CNV.55 of patients (25.5%) was treatment with combined therapy. At last visit, there was no change in VA in 17 % patients, 3 lines less decrease in 43 % patients and 3 lines more increase in 40 % patients.Conclusion: Verteporfin therapy of chroidal neovascularization from AMD can safely reduce the risk of vision loss. Current studies, the combined therapy with PDT and intravitreal bevacizumab is a safe and effective treatment for neovascular AMD.