Postoperatif hasta kontrollü morfin uygulanan hastalarda peroperatif uygulanan deksmedetomidin, midazolam ve ondansetronun etkilerinin karşılaştırması
Comparison of the effects of peroperative dexmedetomidine, midazolam and ondansetron in patients receiving postoperative patient controlled morphine
- Tez No: 225003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI ÜNLÜGENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışma postoperatif hasta kontrollü morfin uygulanan hastalarda anestezi indüksiyonundan önce başlanan ve postoperatif 24 saat süreyle infüzyon şeklinde uygulanan deksmedetomidin, midazolam ve ondansetronun analjezik ve antiemetik etkilerinin karşılaştırması amacıyla planlandı.Gereç ve Yöntem: Çalışmamız klinik ilaç araştırmaları yerel etik kurulu ve hastaların yazılı onayı alındıktan sonra elektif laparotomi operasyonu uygulanacak 120 hasta üzerinde yürütüldü. Anestezi indüksiyonundan 10 dakika önce yükleme dozlarının ardından birinci gruba 0,2 µg/kg/saat deksmedetomidin; ikinci gruba ise 0,02 mg/kg/saat midazolam; üçüncü gruba ondansetron (0,5 mg/saat); dördüncü gruba ise % 0,9 saline (4 cc/saat) 24 saat süreyle uygulandı. Postoperatif analjezi i.v bolus morfin (0,1 mg/kg) ve hasta kontrollü morfin uygulaması ile sağlandı.Bulgular: Deksmedetomidin uygulanan grupta ondansetron ve kontrol grubuna kıyasla derlenme sürelerinin uzun olduğu belirlendi. VRS değerleri ve hasta konforunun gruplar arasında fark göstermediği belirlendi. Deksmedetomidin uygulanan grupta ondansetron ve kontrol grubuna göre sedasyon skorlarının istatistiksel olarak anlamlı ölçüde yüksek olduğu belirlendi. Ondansetron uygulamasının postoperatif 6., 12. ve 24. saatlerde; deksmedetomidin uygulamasının ise sadece 12. saatte morfin tüketimini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalttığı saptandı. Postoperatif ilk 24 saatteki bulantı sıklığının Grup IV'de Grup I, II ve III'e göre istatistiksel olarak yüksek olduğu belirlendi.Sonuç: Elektif laparotomi sonrası hasta kontrollü morfin kullanan hastalarda, anestezi indüksiyonu öncesi, anestezi sırasında ve postoperatif 24 saat süre ile intravenöz olarak deksmedetomidin, midazolam veya ondansetron uygulamasının postoperatif bulantı ve kusma sıklığını salin grubuna göre ilk 2 saatte azalttığı belirlendi. Entübasyon kalitesi, sevofluran tüketimi, ekstübasyon süresi, postoperatif VRS skorları gruplar arasında benzer olmasına karşın 24 saat sonra morfin tüketiminin dekmedetomidin ve ondansetron gruplarında saline ve midazolam gruplarına göre daha az olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was designed to compare the effects of dexmedetomidine, midazolam and ondansetron on postoperative analgesia and antiemetic effect in patients receiving postoperative patient controlled morphineMethods: Following approval of drug research ethical committee and patient written consent, 120 patients undergoing elective laparotomy were recruited to study. Ten minutes before the induction of anaesthesia, following loading dose, the first group received dexmedetomidine (0.2 µg/kg/hr); the second group received midazolam (0.02 mg/kg/hr); the third group received ondansetron, (0.5 mg/hr) and the fourth group received 5 cc/hr of saline. At the closure of peritoneum, all patients were given a loading dose of morphine (0.1 mg/kg) and a patient-controlled analgesia (PCA) deviceResults: Recovery times were found significantly longer in dexmedetomidine group compared to ondansetron and placebo groups. Pain and patient comfort scores were similar and there was no significant difference between groups. Sedation scores were significantly higher in dexmedetomidine group compared to ondansetron and placebo groups. Morphine consumption was significantly lower at 6, 12 and 24 hours in ondansetron group and lower only at 12 hour in dexmedetomidine group, postoperatively. At the first 24 hour, the incidence of nausea and vomiting was significantly lower in all study groups than in saline group.Conclusion: In patients receiving PC morphine after elective laparotomy, dexmedetomidine, midazolam and ondansetron, given before the induction of anaesthesia to till the postoperative 24th hour provided lower incidence of postoperative nausea and vomiting at the first two hour than saline group. Although intubation quality, sevoflurane consumption, extubation time and VRS scores were similar between groups, morphine consumption after 24 hour was significantly lower in dexmedetomidine and ondansetron groups than saline and midazolam groups.