Çocuklarda fluoridli sütün biyoyararlanımı ve remineralizasyona etkisi
Bioavailability of fluoridated milk in children and its effects on remineralisation
- Tez No: 225042
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ALAÇAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada fluoridli süt tüketiminin tükürük ve üre konsantrasyonu üzerine etkilerinin fluoridli su ve sade süt ile karşılaştırılarak değerlendirilmesi amaçlandı. 3-6 yaşları arasındaki 28 çocuğun katıldığı çalışma 7 günlük deneysel program olarak tasarlandı. 1. Grup fluoridli sütü kahvaltıyla birlikte, 2. Grup fluoridli sütü kahvaltıdan önce, 3. Grup fluoridli suyu kahvaltıdan önce ve 4. Grup sade sütü kahvaltıdan önce tüketecek şekilde planlandı. Tükürük ve üre örneklerindeki F- konsantrasyonu başlangıç, uygulama öncesi ve uygulama sonrası dönemlerde mikrodifüzyon yöntemiyle tespit edildiGruplar arasında uygulama öncesi tükürük ve üre F-konsantrasyonları arasında farklılık bulunmadı (p>0,05). Uygulama sonrası fluoridli süt ve su tüketiminin sade süte göre tükürük ve üre F- konsantrasyonunu anlamlı derecede artırdığı gözlendi (p0,05Fluoridli sütün mine yapısı üzerine etkileri in vitro olarak 3 derinlikte F- analiz metodu, mikrosertlik testleri ve lazer fluoresans ölçümleri ile değerlendirildi. pH siklus modeli kullanılarak yapılan çalışmada 60 adet çekilmiş daimi molar diş kullanıldı. 4 hafta boyunca haftada 5 gün 4 saat demineralizasyon solusyonuna maruz bırakılan örnekler bir diğer 4 saat için fluoridli süt veya sade sütte bekletildi. Günün geri kalanında ve hafta sonu süresince örnekler remineralizasyon solüsyonunda saklandı. Tüm örnekler başlangıç, 15. gün ve 30. günde değerlendirildi30.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the fluoride concentrations in saliva and urine after drinking F-milk compared to F-water and F-free milk. 28 children aged 3-6 years were subjected to four different 7-day experimental regimens: Group 1. F-milk with breakfast, Group 2. F-milk before breakfast, Group 3. F-water before breakfast, Group 4. F-free milk before breakfast. F- concentrations in whole saliva and urine was determined according to background, baseline, and 7th day evaluations using micro-diffusion methodThere were no statistically significant differences between the baseline values in all groups (p>0,05). However, the salivary and urinary F- concentrations were significantly increased with consuming fluoridated milk and water compared to F-free milk (p0,05The effect of fluoridated milk on enamel structural was evaluated in vitro by 3 depth F analysis method, microhardness tests and Lazer fluoresans measurements. In this experimental pH cycling study 60 extracted molar teeth were exposed to demineralisation solution for 4 h immediately followed by another 4-h period in either F-milk or F-free milk. During the rest of the day and over the weekends the samples were stored in the remineralisation solution.