Odontojenik Keratokist ve Ameloblastomalarda İnterlökin?1 Alfa ve İnterlökin?6 Ekspresyonunun ve Gen Polimorfizminin İncelenmesi
Investigation of Interleukin-1 Alpha and Interleukin-6 Expression and Gene Polymorphism In Odontogenic Keratocysts And Ameloblastomas
- Tez No: 225043
- Danışmanlar: PROF. TÜLİN OYGÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Patoloji, Tıbbi Biyoloji, Dentistry, Pathology, Medical Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral Patoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ameloblastoma ve odontojenik keratokist, agresif klinik özellikleri, nüks potansiyelleri ve radikal tedavi yaklaşımları gibi birçok ortak noktaya sahiplerdir. Bu lezyonların patogenezleri ve biyolojik davranışları ne kadar iyi anlaşılırsa tanı ve tedavi yöntemlerinde o kadar başarılı olunabilir.Bu tümörlerin agresif büyüme potansiyelinde kemik yıkımına sebep olacak ?litik? bir yeteneğin de gerekli olduğu bilinmektedir. Bu tümörlerde doku yıkımına sebep olan etkenler arasında IL-1? ve IL-6 gibi sitokinler yer almaktadır. IL-1? ve IL-6, kemik dokunun yeniden şekillenmesinde görev alan en etkili sitokinlerdendir.Çalışmanın amacı, keratokistik odontojenik tümör ve ameloblastomalarda, IL-1? ve IL-6 ekspresyonunu ve polimorfizmini araştırarak, kemik içinde geniş yıkımlar yaparak büyük boyutlara ulaşabilmelerinin nedenlerini araştırmaktır.Bu amaçla, Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Oral Patoloji Bilim Dalı arşivindeki formalinle fikse parafine gömülmüş 25 ameloblastoma ve 41 parakeratinize keratokist (kearokistik odontojenik tümör) ve 8 ortakeratinize keratokist vakası IL-1? ve IL-6 ekpresyonunu gösterebilmek için immünohistokimyasal olarak değerlendirilmiş, sitokin gen polimorfizmleri ise ?restriction fragment length? ile analiz edilmiştir.Çalışmamızın sonucunda, IL-1? ve IL-6 ekspresyonu ile ameloblastoma vakalarında lezyon boyutu arasında, odontojenik keratokist vakalarında ise kist duvar kalınlığı arasında pozitif yönde bir ilişki saptandı. IL-1? -889 polimorfizminin hastalığa yatkınlığa sebep olmadığı gözlendi. IL-1A (CT+TT) genotipine sahip vakalarda T alel varlığının IL-1? ekspresyonunu artırdığı görüldü. Bu bulgu T aleli taşıyan bireylerde IL-1? ekspresyonunun arttığı ve kemik yıkımının kolaylaşarak tümörün daha büyük boyutlara ulaşabildiği şeklinde yorumlandı. Alel frekansları değerlendirildiğinde ise T alelinin ameloblastoma vakalarında önemli oranda yüksek bulunduğu gözlendi. IL-6 gen bölgesinde amplifikasyon, tek nükleoit polimorfizmini sağlıklı bir şekilde değerlendirmeye izin verecek ölçüde gerçekleştirilemedi.
Özet (Çeviri)
Ameloblastomas and odontogenic keratocysts share many clinical features in common such as aggressiveness, high recurrence rates and radical management options. Understanding the pathogenesis and biological aspects of these tumours would improve the success of diagnose and treatment procedures.It is necessary for these tumours to have a ?lytic? ability in their aggressive growth potential. Tissue degrading factors include cytokines such as IL-1? and IL-6 which are the most effective ones in bone remodelling.The aim of this study was to exhibit the reasons of their high recurrence rates and growth potentials of ameloblastomas and keratocystic odontogenic tumours by investigation of the expression and gene polymorphism of IL-1? and IL-6.This study included formaline fixed parafine embedded 25 ameloblastomas, 41 parakeratinized keratocysts (keratocystic odontogenic tumour) and 8 orthokeratinized keratocysts cases archived in Gazi University Faculty of Dentistry Oral Pathology Department. All histological slides were stained immunohistochemically to show the expression of IL-1? and IL-6. Restriction fragment length analysis was used to investigate the cytokine gene polymorphism.The higher expression rates of IL-1? and IL-6 were associated with tumour size in ameloblastomas and with cyst wall thickness in keratocysts. Our results suggest that polymorphism of IL-1? -889 region is not a risk factor in the development of these tumours. But it was showed that IL-1? (-889) T polymorphism increases the IL-1? expression. According to the allele frequencies T allele was higher in ameloblastomas. Due to the troubles in amplification IL-6 -174 region, polymorphism could not be analysed.