Çocuklarda akut astım atağında plazma ve idrar total nitrit düzeyleri
Plasma and urine total nitrite levels in acute attack of asthmatic children
  1. Tez No: 225049
  2. Yazar: METİN KARÇİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN KÜÇÜKOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Nitrik oksit enflamatuar koşulların değişmesinde, düzenleyici ve yönlendirici rol oynayan önemli bir moleküldür. Yarılanma ömrü kısa olan nitrik oksit hızla metobolitlerine dönüşür. Çalışmamızda kronik enflamatuar havayolu hastalığı olan Astım Bronşiale'de hastaların atak döneminde ve rahat oldukları dönemde plazma ve idrar total nitrit düzeylerine bakarak, nitrik oksidin plazma ve idrar düzeyleri ile astım arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçladık.Çocuk allerji polikliniğinde izlenmekte olan ve akut astım atağı bulgularıyla başvuran 28 hastadan kan ve idrar örnekleri toplandı. Hastaların atak şiddeti, astım kontrol düzeyi, allerji deri testi; serum IgE, eozinofil yüzdesi ve spesifik IgE düzeyleri belirlendi. Atak nedeni olabilecek risk faktörleri, ev içi risk faktörleri, ailede atopik hastalık öyküsü ve hastada diğer atopik hastalık öyküsü sorgulandı. Aynı gruptan bir ay sonra yeniden kan ve idrar örnekleri toplandı. Ayrıca çocuk polikliniğine başvurup, kronik bir hastalığı olmayan 20 çocukta kontrol grubunu oluşturdu.Çalışma grubunda atak anındaki plazma ve idrar total nitrit düzeyleri, rahat döneme göre anlamlı olarak daha düşük bulundu (her ikisinde p< 0.001). Atak anında ki plazma ve idrar total nitrit düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük bulundu (her ikisinde p< 0.001). Ataktan bir ay sonraki rahat dönemde plazma ve idrar total nitrit düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük bulundu (her ikisinde p=0.001).Akut astım atağında soluk verme havasında yüksek bulunan NO'nun iNOS aktivitesi sonucu olduğu ve bunun enflamasyonu yansıttığı bilinmektedir. Plazma ve idrarda nitrik oksid düzeylerinde anlamlı düşüklüğün ise akut astım atağı sırasında alveolar hipoksi nedeniyle eNOS ve enflamasyona bağlı olarak nNOS aktivitesindeki azalmadan kaynaklandığı kanaatine ulaştık.
Özet (Çeviri)
NO is an important molecule to change inflammatory enviroment. It is an important molecule that has a regulator and oriented role. The serum half time of NO is short so that it rapidly converts into its metobolites. In our study patients with chronic inflammatory airway disease are observed in attack and nonsymptomatic period. Their plasma and urine nitrite levels are determined. We try to find out relationship between asthma and plasma NO, urine NO levels.Blood and ürine specimens from 28 patients are collected from patients who is at attack. Attack severity, asthma control level, skinprick test, serum IgE levels are determined. The risk factors that can be responsible for attacks, indoor risk factors, family atopic disease history, other atopy histories are interrogated. Blood and ürine specimen were collected one month later from same patients.