Serebrovasküler hastalıklarda visfatinin rolü
Role of visfatin in cerebrovascular events
  1. Tez No: 225062
  2. Yazar: FİGEN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Serebrovasküler olay, vasküler nedenlere bağlı fokal serebral fonksiyon kaybına ait belirti ve bulgularla karakterize klinik bir durumdur. İnme tedavi ve profilaksisindeki gelişmelere rağmen, inme nedenli ölümler halen birçok ülkede 3. sırada yer almaktadır. İnme risk faktörleri arasında yaş, cins, ırk, aile öyküsü gibi değiştirilemeyen faktörler olmakla birlikte hipertansiyon, diabetes mellitus, kalp hastalıkları, hiperlipidemi ve obezite gibi değiştirilebilen faktörler bulunmaktadır. İnmenin patogenezinde ateroskleroz ön planda rol almaktadır. Aterogenez ve ateroskleroz oluşumunda inflamasyon önemli bir yer tutmaktadır. Visfatin ise son zamanlarda tanımlanan, obezite ve diabet ile ilişkisi olan, ayrıca proinflamatuar özellik gösteren yeni bir adipokindir. Bu çalışmada, visfatinin inmeyle ve inmenin diğer risk faktörleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı.Çalışmaya 18 erkek 19 kadın olmak üzere toplam 37 inmeli hasta ve 19 erkek, 11 kadın olmak üzere toplam 30 sağlıklı kişi alındı. Hasta grubunda hastaneye giriş ile 5. günde visfatin düzeyleri ile kontrol gruplarında serum visfatin düzeyleri bakıldı.Visfatinin, lipit parametreleri, diabetes mellitus (DM), hipertansiyon, kalp hastalığı, karotis ve vertebral arter stenoz derecesi ile ilişkisi değerlendirildi. Ayrıca vücut kitle indeksi, bel/ kalça oranı ile ilişkisi incelendi.Visfatin düzeyleri hasta grubunda (19.3±7.3 ng/mL) kontrol grubuna (40.1±9.4 ng/mL) göre düşük bulundu (p0.05).Visfatinin düzeyinin serebrovasküler olaylarda ve özellikle akut dönemde azalması, visfatinin proinflamatuar etkisinin dışında başka etkilerinin de olabileceğini düşündürmektedir. Olumlu etkileri olabileceğini söyleyebilmek için ise daha fazla ve geniş çalışmalar yapılması gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Cerebrovascular event is a clinical status characterized with the symptoms and findings of focal cerebral function loss associated with vascular reasons. Despite the improvements in stroke treatment and prophylaxis, stroke-related deaths still come in third place in many countries. Among the risk factors of stroke, there are irreversible factors such as age, gender, race and family history as well as reversible ones such as hypertension, diabetes mellitus, heart diseases, hyperlipidemia and obesity. Atherosclerosis is in the forefront of stroke pathogenesis. Inflammation plays a significant role in atherogenesis and atherosclerosis development. Visfatin is a recently found adipokin which has a relationship with obesity and diabetes and shows a proinflammatory effect. In this study, investigation of the relationships between visfatin and stroke, and other risk factors of stroke was aimed.Eighteen men and 19 women (37 patients in total) with stroke and 19 men and 11 women (30 healty subjects in total) were included in the study. In patient group, visfatin levels in admission and on the 5th day were examined, and in control groups, serum visfatin levels were inspected.Relationship between visfatin and lipid parameters, diabetes mellitus (DM), hypertension, heart disease, grade of carotid and vertebral artery stenosis was assessed. Furthermore, relationship between visfatin and body-mass index and waist-hip ratio was assessed.Visfatin levels were lower in patient group (19.3±7.3 ng/mL) than control group (40.1±9.4 ng/mL) (p0.05).It is assumed that visfatin has other effects besides proinflammatory ones because of the fact that visfatin levels decrease in cerebrovascular events, especially in acute periods. Moreover, we are of opinion that further and more comprehensive studies should be performed to mention positive effects of visfatin.