Akut immün trombositopenik purpuralı çocuklarda mega doz metilprednizolon tedavisi öncesi ve sonrasında sitokin profili, apoptozis,glukokortikoid reseptör ve p-glikoprotein ekspresyonu
Cytokine profile, apoptosis, glucocorticoid receptor and p-glycoprotein expression before and after mega dose methyl prednisolone treatment in children with acute immune thrombocytopenic purpura
- Tez No: 225070
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN BÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Akut immün trombositopenik purpura (İTP)'nin patogenezinde, trombosit spesifik otoantikor üretimi dışında T lenfositlerin de önemli rolü vardır. Bu çalışmada akut İTP'li hastalarda T lenfositlerde intrasellüler IL-2, IL-4, IL-6, IFN- ? düzeyi ile T lenfosit apoptozisinin patogenezdeki yeri araştırıldı. Ayrıca glukokortikoid tedavisinin bu sitokin profili ve apoptozis üzerine etkisi ile direnç gelişiminde olası mekanizmalardan P-glikoprotein (P-gp) ve glukokortikoid reseptör (GCR) ekspresyonu araştırıldı. Bu amaçla akut İTP tanısı alan, trombosit değerleri 20.000/mm3'ün altında olan, yaşları 10 ay-17 yaş arasındaki 20 hasta ile 20 sağlıklı kontrol grubu çalışmaya alındı. Akut İTP'li hastalara 1-3. günler 30 mg/kg/gün, 4-7.günler ise 20 mg/kg/gün mega doz metilprednizolon (MDMP) tedavisi verildi. Akut İTP'li hastalarda tedavi öncesi Th lenfositlerde kontrollere göre anlamlı olarak IL-2, IL-4, IL-6 ve IFN- ? düzeylerinde artma saptandı (p0.05). Mega doz metil prednizolon tedavisi öncesi ve sonrası Th lenfositlerde intrasellüler IL-2 ve IFN- ? düzeyinde anlamlı bir azalma saptanmışken (p0.05). IFN- ? /IL-4 oranı ise tedavi sonrası tedavi öncesine göre azalmış saptandı (p0.05). MDMP sonrası P-gp ekspresyonu tedavi öncesine göre anlamlı olarak artmış bulundu (p0.05). Mega doz metil prednizolon tedavisi öncesi akut İTP'li hastalar ile kontrol grubu arasında T lenfositlerde ve monositlerde geç ve nekrotik apoptozis açısından istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
T lymphocytes have been implicated to have an important role in the pathogenesis of acute immune thrombocytopenic purpura (ITP) beside the production of platelet specific autoantibodies as a cause of thrombocytopenia. The aim of the study is to investigate the role of Th intracellular IL-2, IL-4, IL-6, IFN-? and T lymphocye apoptosis in the pathogenesis of acute ITP. The study also examines the effect of glucocorticoid treatment on cytokine profile and T cell apoptosis, P-glycoprotein (P-gp) and glucocorticoid receptor (GCR) expression changes as possible mechanisms for glucocorticoid resistance. The study includes 20 children between ages of 10 months-17 years with the diagnosis of acute ITP and had a platelet count 0.05). Th lymphocyte intracellular IL-2 and IFN-? levels were significantly lowered with MDMP treatment (p0.05). IFN-?/IL-4 ratio was also lowered with the MDMP treatment (p0.05). It was found that T lymphocyte P-gp expression was higher in posttreatment group than pretreatment group (p0.05). There were no significant difference between pretreatment acute ITP group and control group in regard of T lymphocyte late and necrotic apoptosis (p>0.05).