Miyokard infarktüsü ve inmenin ikincil önlenmesine yönelik uygulamalar (WHO PREMISE 2)
Applications for secondary prevention of myocardial infarction and stroke (WHO PREMISE 2)
- Tez No: 225071
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÖRENEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Teke, D. Miyokard infarktüsü ve inmenin ikincil önlenmesine yönelik uygulamalar (WHO PREMISE 2). Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir 2008. Çalışmamız DSÖ PREMISE (Prevention of Recurrences of Myokardial Infarction and Stroke) projesinin faz 2 ayağıdır. Kardiyovasküler hastalıkların ikincil korunmasına yönelik bir durum değerlendirme çalışması olan faz 1 ayağında hekim ve hastaların bilgi eksikliği olduğu saptanmıştır. Amaç, bilgi eksikliğini gidererek bunun ikincil korunmaya etkilerini değerlendirmek ve daha önce araştırılmayan MI ve inme ile ilgili ikincil korunmaya dair bazı yerel özellikleri temsil edebilecek verilere ulaşmaktır.Çalışmamızda Eskişehir ve civarındaki birinci basamak sağlık kurumlarında çalışan hekimler interaktif eğitim programı ile eğitilmiş ve hastalar için konuyla ilgili seminerler düzenlenmiştir. Daha sonra 01/12/2005-15/12/2005 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı polikliniği, Eskişehir Devlet Hastanesi kardiyoloji polikliniği, Çifteler Devlet Hastanesi ve Sivrihisar Devlet Hastanesi polikliniklerine başvuran daha önce MI ve inme geçiren vakalardan tanı konma süresi 1-36 ay arasında olan 355 hasta yazılı izinleri alınarak çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan vakaların 191'i (% 53,8) erkek, 164'ü (%46,2) kadın, ortalama yaşları 62,63±11,05 idi. Vakaların yüzde 79,7'sinde KAH tespit edilirken yüzde 21,4'ünde SVH tespit edilmiştir. Yüzde 1,1'inde ise KAH ve SVH birliktedir. Eğitim sonrası değerlendirmede hastaların ikincil korunma için yapmaları gereken yaşam tarzı değişimleri ile ilgili bilgilerinin faz 1 çalışması ile karşılaştırıldığında arttığı, sigara bırakma ve diyet uyumunun yüksek oranda uygulanmasına karşın vakaların 1/3`nün halen yeterli fiziksel egzersiz yapmadığı görüldü. Hedef kitlenin bilgi kaynağı olarak ilk sırada hekimleri gördüğü ve buna yakın oranda yardımcı sağlık personelinin de önemli bir bilgi kaynağı olduğu saptandı. Eğitim sonrası değerlendirmede faz 1 ile karşılaştırıldığında ASA, beta bloker ve statin kullanım oranlarının arttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Teke, D. Applications for secondary prevention of myocardial infarction and stroke (WHO PREMISE 2). Eskisehir Osmangazi University, Faculty of Medicine Medical Speciality Thesis in Department of Cardiology, Eskişehir, 2008. Our study is the 2nd phase of the DSÖ PREMISE (Prevention of Recurrences of Myocardial Infarction and Stroke) project. In the 1st phase of the project which is a case study of the secondary protection of the cardiovascular diseases, there was a lack of information observed for the doctor and the patients. The aim is to overcome the lack of information and verify the impact of this secondary protection and to achieve to the data for the secondary protection of MI and stroke which couldn't be investigated before.In our study doctors working in Eskisehir and surrounding 1st stage health facilities were trained with an interactive training program and there were seminars organised for the patients. Formal written permission was taken from 355 patients which had MI and stroke within a 1-36 months period and who applied to Eskisehir Osmangazi University Medical Faculty Cardiology Department Polyclinics, Eskisehir State Hospital Cardiology Polyclinics, Cifteler State Hospital and Sivrihisar State Hospital in between 01/12/2005-15/12/2005. The cases in the study were as: 191 (53,8%) male, 164 (46,2%) female, with an average age of 62,63±11,05. There was CAD observed in 79.7% of the cases, and CVD observed in 21.4% of the cases. In 1.1% CAD and CVD were observed both. In the post-training evaluation, the information of the patients increased regarding the required life-style change for the secondary protection if compared to the 1st phase study. Although quitting smoking and diet was considerably applied, 1/3 of the patients haven?t done enough physical exercises. The information source for the patients was initially the doctors and also the health personnel. In the post-training evaluation an increase of ASA, beta blocker and statin usage rate was observed compared to phase 1.