Değişik yaş grubu insanlarda serum sialik asit ve plazma fibrinojen düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması
İnvestigation of relationship between serum sialic acid and plasma fibrinogene levels of in different age groups
- Tez No: 225075
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT KARAPEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Son 50 yılda teknolojik gelişmelerle birlikte sağlıksız yaşam koşularının iyileştirilmesi, tedavi ve koruyucu hizmetlerin artırılması sonucu yaşam süresi uzamıştır. Buna paralel olarak yaşlanma ve yaşlanma ile ilgili çalışmaların önemi gittikçe artmaktadır. Bu çalışmada, değişik yaş grubu insanların plazma fibrinojen ile serum SA düzeyleri ve bu iki parametre arasındaki ilişkinin yaşa bağlı değişimlerinin araştırılması amaçlanmıştır.Araştırma materyalini 20-30 (29 erkek, 22 bayan), 40-50 (11 erkek, 13 bayan) ve 50-60 (12 erkek, 7 bayan) yaş aralığında gönüllü 94 sağlıklı birey oluşturdu.
Özet (Çeviri)
In the last 50 years, human life expectancy has increased with the technological advancements as a result of ameliorations in unhealthy living conditions, increased education level, and increased therapeutic and prophylactic health care service. Parallel to these improvements, studies regarding aging become more important. Therefore, in this study, it is aimed to investigate fibrinogen and sialic acid levels in different age groups and the possible relationship between age and those parameters.The study material consisted of voluntary 94 healthy individuals aging at 20-30 years old (29 male, 22 female), 40-50 year old (11 male, 13 female) and 50-60 years old (12 male, 7 female).