Motorlu araç kimliğinin tespiti
Motor vehicle identification
- Tez No: 225080
- Danışmanlar: PROF. DR. H. BÜLENT ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez çalışmasında, tanımlayıcı şasi, motor numaraları silinerek okunamaz hale getirilmek ya da bulundukları yüzeyle birlikte taşınmak suretiyle üzerlerinde tahrifat yapılan motorlu araçların gerçek kimliklerini tespit etmeye yönelik çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar kapsamında dört adet araç üzerinde inceleme yapılmış, hem fiziksel inceleme yöntemi, hem de kimyasal aşındırma yöntemi uygulanmıştır. Birinci ve ikinci araç üzerinde fiziksel inceleme yöntemi kullanılarak, üçüncü ve dördüncü araç üzerinde ise kimyasal aşındırma yöntemi kullanılarak sonuç elde edilmiştir.Şasi numarasının bulunduğu parça, tip etiketinin bulunduğu parça ve motorun çalıntı araca taşınmış olduğu birinci araç üzerinde ek güvenlik unsurları üzerinden çalışma yapılarak aracın gerçek kimliği tespit edilmiştir. İkinci aracın silinerek okunamaz hale getirilen şasi numarası baskı izlerinden faydalanılarak tespit edilmiştir.Hem şasi ve hem de motor numaraları silinerek okunamaz hale getirilmiş üçüncü ve dördüncü araçlar üzerinde restorasyon çalışmaları yapılmadan önce numara bulunması gereken yüzeylerden usulüne uygun olarak alınan partiküller Taramalı Elektron Mikroskobunda (SEM/EDS) analizdendi. Numara bulunması gereken yüzeylerin elemental bileşimi belirlendi. Demir ve alüminyum elementlerine uygun ayrı kimyasal reaktifler hazırlandı. Üçüncü aracın pres (baskı) yöntemiyle yazılmış orijinal şasi numarası, dördüncü aracın pres (baskı) yöntemiyle yazılmış orijinal şasi ve motor numaraları kimyasal aşındırma yöntemi kullanılarak tespit edildi.Üçüncü aracın orijinal motor numarasının kazıma tekniğiyle sathi bir şekilde yazılmış olması ve bu tekniğin kullanıldığı yüzeyde baskıya sebep olmadan yüzeyden partikül eksilterek numara oluşturması sebebiyle silinen motor numarasının kimyasal aşındırma yöntemi kullanılarak restorasyonu başarılamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some examinations are carried out to identify the vehicles with erased Vin and engine number or having original number locating part cut from a destroyed vehicle and assembled on examined one. Four vehicles are used for examination, both physical examination methods and chemical etching method (for restoration) is applied. On first and second vehicles, identification is achieved by physical examination methods, on third and fourth vehicles, identification is achieved by chemical etching method.First vehicle which have Vin and type sticker( Vin is written on it) locating parts cut from a destroyed vehicle and assembled on examined one, is identified by the help of additional digital identification elements. Second vehicles erased Vin number is determined by the use of impression marks.Both third and fourth vehicle have Vin and engine number totally distorted. Before restoration, we took some particles from the concerning surfaces, analysed them in SEM/EDS and determine the kind of the metal. We prepared appropriate reactives for iron and aluminium. After applying chemical etching method, we achived to restore the Vin number of the third vehicle, Vin and engine number of fourth vehicle as both restored numbers are written with deep stamping method.We were unsuccesfull to restore engine number of the Third vehicles by using chemical etching method, as its engine number was written with engraving method. Engraving method is written sligtly on the surface without causing any pressure on the surface.