Kadın eşe karşı yapılan cinsel saldırı suçu
Sexual assault crime commited against wife
- Tez No: 225081
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Cinsel saldırının ne anlama geldiği 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun altıncı bölümünde ?Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar?"başlığında 102. Maddede tanımlanmış ve 2. Fıkrada belirtilen hallerde bu fiilin eşe karşı işlenmesi halinde soruşturma ve kovuşturmanın mağdurun şikâyetine bağlı olduğu belirtilerek eski uygulamaların aksine bir cinsel ilişkinin bazı şartlarda, resmi nikâhlı eşler arasında da suç oluşturacağı belirlenmiştir.Bu çalışmada evli veya bir müddet evli kalmış olan 250 kadına bir anket uygulanarak evlilik içinde cinsel ilişkiye zorlanıp zorlanmadıkları, evlilik içi cinsel saldırıya maruz kalıp kalmadıkları, bunu etkileyen nedenler, kendilerinin nasıl etkilendiğine yönelik .. adet soru yöneltilmiş ve alınan cevaplar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.Çalışmadan çıkan sonuçlara göre, ankete katılan kadınların 55'i %.. evlilik içinde cinsel ilişkiye zorlanmış, 38'i ( .. farklı sayıda cinsel saldırıya maruz kalmış, cinsel saldırıya maruz kalanların 4'ü (% ) resmi makamlara şikayette bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The interpretation of sexual assault has been defined in the 102th Article under the heading of“Crime on Sexual Immunity”, in the 6th Chapter of Turkish Penal Code with article number 5237, and it has been stated that, in in situations stated in the 2nd paragraph, when this action is exercised on a spouse the prosecution and police investigation will depend on the submission of a complaint by the victim; and in contrast to the previous cases it was determined that a sexual relationship may in some circumstances form criminal offence even between officially married couples.In this study a research is carried out on 250 women who is, or was for sometime, married and statistics were analysed based on answers to 71 questions on whether they have been forced to have sexual relationship within marriage, whether they have been subject to sexual assault by their spouses, the reasons affecting this and how they have been affected as a result.According to the research findings, 55 participant women (22%) have been forced to have sexual relationship within marriage, 38 (15.2%) has been subject to sexual assault on different number of occasions, and 4 of those who has been offended with a sexual assault (10.5%) filed a compaint with official authorities.