Tekirdağ Süleymanpaşa ilçesinde sürdürülebilir yaya ulaşımı için yaya yürüyüş koridorlarının yeterliliğinin belirlenmesi
Determination of sidewalk corridors for sustainable pedestrian transport in Tekirdağ Süleymanpaşa
  1. Tez No: 745581
  2. Yazar: İLAYDA GÖKSİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF EBRU ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Gelişen ve büyüyen kentlerde artan nüfus ve taşıt sayısı sonucu ulaşımda taşıt odaklı düzenlemelere gidilmiştir. Bu durum kent içerisinde ulaşımın ana unsuru olan ve aktif rol oynayan yayanın hareketini olumsuz etkilemektedir. Kentlerdeki ulaşım sistemi hem yaya hem de motorlu araç ulaşımı düşünülerek oluşturulmalıdır. Yoğun kent dokusu içerisinde herkes tarafından erişilebilir ve kullanılabilir yaya yürüyüş koridorları, yaya hareketi devamlılığı için önemli yapısal alanlar olarak görülmektedir. Bu çalışmada Tekirdağ Süleymanpaşa ilçesinde sürdürebilir yaya ulaşımı için yaya yürüyüş koridorlarının yeterliliğin belirlenmesi, potansiyel ve eksikliklerinin tespit edilmesi ve bulunduğu kent ile kent kimliğine katkı sağlamalarına yönelik öneriler geliştirmesi amaçlanmıştır. Öncelikle kentsel mekan içerisinde büyük bir öneme sahip olan ulaşım ve ulaşım kavramının ana unsuru olan yaya ve yaya yürüyüş koridoru kavramı, yaya bölgelerin tarihsel gelişimi, yaya karakteristikleri, alanları, planlama ve tasarım ilkeleri ve yaya yürüyüş koridoru bölgeleri irdelenmiştir. Araştırma alanı olarak seçilen cadde ve sokakların, mevcut durumları saptanmış ve belirlenen 9 kriter (işgal durumu, engelleyiciler, uygun genişlik, fiziksel durum, devamlılık, eğim, temizlik, gölge durumu, tampon bölge) doğrultusunda değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda Mimar Sinan Caddesi yaya yürüyüş koridoru olarak yüksek düzeyde uygun, İbrahim Efendi Sokağı, Peştemalcı Caddesi ve Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen Caddesi ise uygun olmayan alanlar olarak belirlenmiştir. Bu alanlara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a result of the increasing population and number of vehicles in developing and growing cities, vehicle-oriented arrangements have been made in transportation. This situation negatively affects the movement of pedestrians, which is the main element of transportation in the city and plays an active role. Transportation systems in cities should be established in advance with both pedestrian and motorized transportation vehicles. Pedestrian corridors that are accessible and usable by everyone in the city are seen as important areas for pedestrian health. In this study, it is aimed to determine the adequacy of sidewalk corridors for sustainable pedestrian transportation in Tekirdağ Süleymanpaşa district, to determine their potential and deficiencies, and to develop suggestions for contributing to the identity of the city. First of all, the concept of pedestrian and sidewalk corridor, which is the main element of the concept of transportation and transportation, which has a great importance in the urban space, the historical development of pedestrian zones, pedestrian characteristics, areas, planning and design principles and sidewalk corridor zones are examined The current conditions of the streets selected as the research area were determined. It was evaluated by considering 9 criteria (occupation status, obstructions, suitable width, physical condition, continuity, slope, cleanliness, shade condition, buffer zone). According to the data obtained, Mimar Sinan Street is highly suitable as a sidewalk corridor, İbrahim Efendi Street, Peştemalcı Street and Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen Street was determined as unsuitable areas. Suggestions for these areas are presented.