Endometriyum hücrelerinde hormonlara bağlı ß-katenin ve nükleer faktör ?B (NF-?B) düzeylerindeki değişiklikler
Differences in ß-catenin and nuclear factor ?B (NF-?B) levels depending on hormones in endometrium cells
- Tez No: 225084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL KOYUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada in-vitro endometriyum hücre modelinde, progesteron ve östrojen hormonlarına bağlı olarak gelişen endometriyal siklus evreleri ve sinsistyotrofoblastlarca sentezlenen insan koryonik gonatotropin hormonuna bağlı olarak ß-katenin ve nükleer faktör ?B (NF-?B) sinyal yolakları ile hücre proliferasyonunda meydana gelen değişiklikler immünositokimyasal olarak incelendi.Hücre proliferasyonunun değerlendirilmesinde S fazına özgü bir işaretleyici olan bromodeoksiüridin (BrdU) immünositokimyası uygulandı. Östrojen inkübasyonu sonrasında BrdU inkorporasyonunda artış izlenirken, progesteron ve insan koryonik gonatotropini uygulaması sonrasında hücre proliferasyon oranlarında bir değişiklik izlenmedi. Endometriyal hücrelerde, plazma membranının intraselüler sınırları boyunca belirgin ß-katenin ekspresyonu izlendi. Östrojen ve progesteron hormonlarıyla inkübasyon sonrasında mevcut ß-katenin ekspresyonunda bir değişiklik izlenmedi. İnsan koryonik gonatotropini (HCG) ile inkübasyon sonrasında ise membran yerleşimli ß-katenin ekspresyonunun azaldığı izlendi. NF-?B aktivitesi, östrojen ve HCG uygulanan deney grubu hücrelerde kontrol grubuna benzer bulundu. Ancak progesteron uygulanan grupta sitoplazmik NF-?B ekspresyonunda artış izlendi.Çalışmamız sonucunda; östrojen hormonu inkübasyonuyla artan S faza özgü BrdU pozitif hücre oranı bu hormon kontrolündeki siklus evresiyle uyumlu bulundu. Plazma membranında lokalize olan adezyon molekülü ß-katenin ekspresyonunun, insan koryonik gonadotropini etkisiyle azaldığı belirlendi. İnflamasyon kontrolünde rol oynayan ve steroidlerle etkileşen NF-?B ekspresyonunun, progesteron hormonuyla ilişki gösterdiği ancak sinsityotrofoblastlar tarafından salınan insan koryonik gonadotropininden bağımsız bir etki gösterdiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, in in-vitro endometrial cell model, estrogen and progesterone dependent endometrial cycle stages and ß-catenin and nuclear factor ?B (NF-?B) signaling pathways in terms of human chorionic gonadotropin (HCG) hormone that is synthesized by syncytiotrophoblast cells, and changes in the cell proliferation are examined immunocytochemically.To assess cell proliferation, S-phase specific marker bromodeoxyuridin (BrdU) immunocytochemistry was performed. While an increase in BrdU incorporation was observed after estrogen incubation, there was no change seen in cell proliferation rates after progesteron and HCG applications. In endometrial cells, distinct ß-catenin expression was observed across the entire intracellular margin of the plasma membrane. After incubation with estrogen and progestogen, no change in the expression of existing ß-catenin was noticed. Also, a significant decrease was observed in membrane-bound ß-catenin expression after incubation with HCG. Compared with estrogen and HCG treated experimental cell group, NF-?B activity was found similar to that of the control cell group. On the other hand, in the progesteron treated group, an increase was observed in cytoplasmic NF-?B expression.As a result of our study, S-phase specific marker BrdU-positive cell ratio which is increased by estrogen incubation was found compatible with cycle stages under the control of estrogen hormone. It was determined that the expression of plasma membrane localized cell adhesion molecule ß-catenin was decreased by the effect of hormone HCG. Besides playing a role in inflammation control and interacting with steroids, it was decided that NF-?B expression was related with progesteron hormone; on the other hand it was independent from HCG, which is produced by syncytiotrophoblasts.