Parmak izlerinin adli antropolojik incelenmesi
Finger prints analysis in forensic anthropology
  1. Tez No: 225083
  2. Yazar: SEMİN BARUTÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAŞAR İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Dermatoglifikler, büyük toplulukların farklılıklarını belirtirler. Figür modelleri populasyonlar arasında çeşitli değişimler ortaya koyarlar. Bu izler, tıbbi alandaki bazı genetik bozuklukların klinik verilerini sunarlar. Ayrıca adli bilimlerde, suçluların tespit ve teşhisinde kullanılan bir ?yan delil?dir.Bu çalışmanın amacı, toplumumuzun antropolojik ve biyolojik yatkınlığını saptamak için, incelenen gruba ait parmak izlerinin figür modellerinin analizi ve bu izler üzerindeki delta dağılımının hesaplanmasıdır. Araştırmada, 101 erkek ve 101 kadın bireye ait parmak izleri, Cummins ve Midlo'nun mürekkepli iz alma yöntemiyle [35] alınmış ve Ki kare testi ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bu istatistik verilerin sağlaması, Kappa testi ile yapılmıştır. Bulunan sonuçlar şu şekildedir:Çalışma grubunda % 19,17 yay ve tente, % 18,75 radyal kement, % 19,87 ulnar kement ve % 42,21 helezon tip dağılımı görülür. En büyük değer helezon modeldedir ve her iki cinsiyet için de, sırasıyla, baş, yüzük, orta, işaret ve serçe parmaklarda yoğunlaşır. Bu tipi ikinci olarak, ulnar kement model izler ve cinsiyetlere göre dağılımı erkekler lehinedir. Her iki cinsiyette de, en az radyal kement model görülür. Kadınlarda, eski yıllara oranla, helezon modelde görece bir artış söz konusudur. Parmak izlerinde görülen helezon model artışına bağlı olarak, delta sayısında da bir yükselme vardır. En yoğun olarak, sağ ve solda yer alan ikili model bulunmuştur. Genel delta dağılımı, erkeklerde ve sol elde büyük değerler sergiler. Parmak izlerinin oluşturduğu şekil indisi, dairesel bir gelişim gösterir. Çizgi sayısında da görece bir büyümeye rastlanır. Toplam çizgi sayısı değeri, 14,85'tir ve eski yıllara göre biraz yükselmiştir. Antropolojik indislerde de, eski yıllara oranla bir artış görülür.
Özet (Çeviri)
Dermatoglyphics can offer important perspectives in viewing the nature and significance of human variation. Several of ongoing research are reviewed. And also in studying the dermatoglyphics of the individuals with twins, and diseases or congenital anomalies. In addition, this prints are used in court about identification available to a criminal investigation. Especially fingerprints are a very common form of physical evidence in a crime scene.The aim of this thesis was researced dermatoglyphics in forensic anthropology. The dermatoglyphic pattern types on the finger-tips of 101 male and 101 female Turkish people were investigated and compared with those of other samples in Turkey. When taken prints, it has got used to manual technics from Cummins and Midlo [35]. And also using for statistical analysis was Chi-square test in SPSS. Statistical control was made Kappa test in SPSS. This group has showed 19,17% arches and tenteds, 18,75% radial loops, 19,87% ulnar loops and 42, 21% whorls. There were more whorls on the finger, and also second higher was ulnar loop types. The males were dominant about the whorls. There were more ulnar loops on the left fifth, third, and first fingers in males while there were more whorls on the left first, fourth, and second fingers in females. The finger-tip ridge counts of the group showed the following results: Mean ridge count was higher on the first finger-tips in males and lower on the fourth finger in females. The mean ridge count (TRC) value was 14,85 on the finger-tips with decreasing order of first, fourth, third and second digits in both hands of both sexes. Pattern intensity index (PII) for the sample was circular which may be the reason why the frequency of the whorls in the fingers were higher. Because of high frequency of the whorls, triradii showed more variation in both hands.