Estrus siklusu ve mast hücreleri: Olası fizyolojik rolleri, ovaryum, uterus ve beyin dokusu histamin düzeylerine katkıları
Estrus cycle and mast cell: Possible physiologic roles and contribution to ovarium, uterus and brain tissue histamine levels
  1. Tez No: 44649
  2. Yazar: YASEMİN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEŞE TUNÇEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Dişi sıçanların ovaryum, uterus ve beyin dokusunda yer alan mast hücrelerinin sayılan, degranülasyon karakteristikleri ve kimyasal içerikleri estrus suçlusunun fazlarına bağlı olarak değişim göstermiştir. Proestrus ve metestrus fazında degranüle, alcian blue-safranin ile mavi boyanan, estrus fazında granule ve kırmızı boyanan mast hücrelerine rastlanmıştır. Granülleri kırmızı boyanan mast hücrelerinde heparin sentezinin arttığı, mavi boyananlarda ise heparin sentezinin azalıp histaminin yükseldiği kabul edilmektedir. Dokuların histamin tayini sonuçlarına göre metestrus ve proestrus fazlarında ovaryum ve uterusta en yüksek, estrus fazında ise en düşük histamin düzeylerinin saptanmış olması granülleri mavi boyanan mast hücrelerinde histamin sentezinin artış gösterdiğini kanıtlamaktadır. Mast hücrelerinin estrus siklusunun fazlarına bağlı olarak içeriklerini histamin ve heparin yönünde değişikliğe uğratmalarının; follikül gelişimi, ovulasyon, corpus luteum olgunlaşması, endometrium katlarının artması ve geri çekilmesi, embriyonun uterusa implantasyonu gibi birçok olayla, degranülasyon karakteristiklerindeki değişikliklerin ise gonadotropik hormonlar ve sinirsel uyarımlarla bağlantılı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY The number, degranulation characteristics and chemical content of mast cells of the ovary, uterus and brain tissues of the female rat have showed variations during estrus cycles. Mast cells were degranulated and stained blue during proestrus and metestras and they were granulated and stained red with alcian blue-safranin. It was assumed that heparin synthesis increased in red stained mast cells while heparin synthesis decreased and histamine synthesis increased in blue stained mast cells. Since the tissue histamine levels were the highest during metestrus and proestrus and they were the lowest during the estrus measured in HPLC indicate that histamine synthesis increases in blue stained mast cells. The results suggest that events such as follicule development, ovulation, corpus luteum maturation, the thickness of endometrium layers and the embryo implantation are related to mast cell content changes either histamine or heparin-depending on the phases of estrus cycle: whereas the changes in degranulation characteristics of mast cells are related to gonadotrophs hormones and neural stimuli.