Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde, yaşlı hastalarda görülen hastanede edinilmiş infeksiyonlar
The health-care associated infections in elderly people, in Karadeniz Technical University Hospital
  1. Tez No: 225112
  2. Yazar: SERAP İSKENDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İFTİHAR KÖKSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Geriatrics, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'nde, 1 Nisan 2006-1 Nisan 2007 tarihleri arasında, hastanede yatan 65 yaş üstü ve altındaki hastalarda gelişen SHİİ'lar prospektif olarak takip edildi. Bu dönemde toplam 24692 hasta ve 894 SHİİ tespit edildi. Toplam SHİİ hızı 3.54 ve SHİİ insidansı 3.62 olarak hesaplandı. Altmışbeş yaş üzeri hastaların klinik ve demografik özellikleri değerlendirildi. Bu hasta grubunda gelişen SHİİ'ların (toplam, üriner infeksiyon, bakteremi, pnömoni, CAİ ve santral sinir sistemi infeksiyonları) mikrobiyolojik ve klinik özellikleri irdelendi.Yaşlı hastalardaki toplam SHİİ hızı 15.05 ve SHİİ insidansı 14.96 olarak hesaplanırken, 65 yaş altı hasta grubunda ise SHİİ hızı 2.85 ve SHİİ insidansı 2.92 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Between 1st April 2006 and 1st April 2007, health-care associated infections(HCAI) belonging to some patients whose ages were over and under the age of 65 in the hospital were prospectively pursued. Totally 24692 patients were examined and 896 HCAI?s were detected. Total HCAI speed was defined as 3.54 and HCAI incidence was found as 3.62. Then, the patients being over the age of 65 was clinically and demographically evaluated. Microbiological and clinical characteristics of urinary system infections, bacteremia, pneumonia, surgical site infections and central nervous system infections of this patient group were analyzed.While HCAI speed and HCAI incidence were 15.05 and 1496 to elderly patients, they were 2.85 and 2.92 to the patients under the age of 65.