Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde böbrek nakli hastalarında hasta ve greft sağkalımına etki eden faktörler
Factors affecting patient and graft survival in renal transplant patient in the Karadeniz Technical University Faculty of Medicine
- Tez No: 426622
- Danışmanlar: PROF. DR. RUKİYE KÜBRA KAYNAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik Böbrek Hastalığı (KBH) ülkemizde ve dünyada sık görülen önemli bir sağlık sorunudur. KBH'dan Son Dönem Böbrek Hastalığı (SDBH) safhasına ilerleyen hastalar renal replasman tedavileri (RRT) ile hayatlarına devam edebilmektedirler. RRT arasında en seçkin tedavisi olan böbrek nakli Mart 2009 yılından bu yana Karadeniz Teknik Üniversitesinde (KTÜ) başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Çalışmamızda, KTÜ Tıp Fakültesinde böbrek nakli yapılan hastalarda greft ve hasta sağkalımını etkileyen etkenlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal Metod: Çalışmamıza, KTÜ Tıp Fakültesinde Mart 2009 ve Kasım 2015 yılları arasında böbrek nakli yapılan, 18 yaş üzeri 42 hasta dâhil edildi. Böbrek alıcı ve verici demografik bulguları, nakil sonrası takipleri, kullanılan tedavi rejimleri ve dozları retrospektif olarak incelendi. Çalışmamızda verilerin istatistiksel analizleri SPSS 13,0 for Windows istatistik paket programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Böbrek nakli olmuş hastaların 13'ü (%31) canlı vericiden 29'u (%69) kadavra vericiden yapılan böbrek nakli idi. Kaplan-Meier yöntemine göre ölüm dışlanarak greft sağkalımı canlı vericiden yapılan nakillerde 1.yılda %100, 5. yılda %100'dü. Kadavra vericiden yapılan böbrek nakli için bu oranlar 1. yılda %90, 5. yılda %78'di. Hasta sağkalımları değerlendirildiğinde; canlı vericiden yapılan böbrek nakli için; 1.yılda %92, 5. yılda %92'ydi. Kadavra vericiden yapılan böbrek nakli için; 1. yılda %86, 5. yılda %86 olarak hesaplandı. Çalışmamızda greft kaybı olan hastalarda böbrek nakli sonrası kan transfüzyonu olması ve gecikmiş greft fonksiyon varlığı greft kaybı olmayan hastalar ile istatistiksel olarak karşılaştırıldığında anlamlı bulundu. Hasta sağkalımı değerlendirildiğinde; ölen ve yaşayan hastalar karşılaştırıldığında ileri alıcı ve verici yaşı, koroner arter hastalığı varlığı, böbrek nakli sonrası kan transfüzyon öyküsünün varlığı ve yüksek böbrek verici profil indeksi (KDPI) varlığı istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Sonuç: Çalışmamızda KTÜ Tıp Fakültesinde böbrek nakli hastalarının greft ve hasta sağkalımını etkileyen faktörler belirlenmiştir. Ölüm dışı greft kaybında; nakil sonrası kan transfüzyonu olması ve gecikmiş greft fonksiyon varlığı etkili iken, hasta sağkalımında ise alıcı ve verici yaşı, koroner arter hastalığı varlığı, böbrek nakli sonrası kan transfüzyon öyküsünün varlığı ve yüksek böbrek verici profil indeksi (KDPI) varlığı etkili olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
İntroduction and Aim: Chronic Kidney disease is worldwide seen and an important public health problem. Patients with end stage kidney disease could survive with renal replacement therapy. Among the renal replacement therapies, the best treatment modality is kidney transplantation (KT). KT has been performed successfully since march 2009 in Karadeniz Technical University (KTU). In our study, we aimed to determine the factors that affect graft survival and patient survival in kidney transplant patients in KTU Faculty of Medicine. Material and Methods: 42 patients over 18 years old who performed a kidney transplant in KTU Faculty of Medicine between March 2009 and November 2015 were included into our study. Kidney transplant recipient and donor demographics, posttransplant follow-up, treatment regimens were analyzed retrospectively. Statistical analysis of the data was performed using SPSS 13.0 for Windows statistical software package. Results: 13 (%31) of KT patients were living related and 29 (%69) of than were cadaveric KT. According to the Kaplan-Meier analysis 1st and 5th year graft survival in living related KT was %100 and %100 respectively while 1st and 5th year graft survival of cadaveric KT were found to be %90 and %78 respectively. Patient survival of living related KT were found to be %92 at 1st and 5th years while patient survival of cadaveric KT were %86 and at 1st and 5th years. Delayed graft function and posttransplant erythrocyte transfusion were found to be statistically significant between KT patient with graft loss and KT patient with functional graft. Advanced recipient and donor age, history of coronary artery disease, post transplant erythrocyte transfusion, and high kidney donor profile index (KDPI) were found to be statistically significant between dead and alive KT patients. Conclusion: In our study, the factors affecting graft and patient survival in our center (KTU school of Medicine) were evaluated. Dead censored graft failure were found to be affected by posttransplant erythrocyte transfusion and delayed graft function while advanced recipient and donor age, history of coronary artery disease, posttransplant erythrocyte transfusion and high scores in KDPI were found to affect the patient survival.