Ekstrakorporeal şok dalgası tedavisinin normal ve deperioste rat femurlarında kırık iyileşmesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of ESWT effect on the fracture healing process in normal and deperiosted rat femora
  1. Tez No: 225116
  2. Yazar: BİRHAN OKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ORHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
AmaçSon yıllarda ESWT'nin kırık iyileşmesini hızlandırdığı ve nonunion tedavisinde başarıyla kullanılmaya başlandığı bilinmektedir. Ancak ESW tedavisinin kırık iyileşmesini hangi yönden etkilediği ve kırık hattındaki periosteumun varlığının ne denli önemli olduğu halen bilinmemektedir. Biz bu çalışmamızda periosteal bütünlüğün ESWT tedavisinin kırık iyileşmesi üzerindeki başarısını etkileyip etkilemediğini incelemeyi amaçladık.GirişKırık iyileşmesini mekanik ya da biyolojik temeller üzerinden etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler yıllardır araştırılmakta ve çeşitli yöntemlerle değiştirilerek kırık iyileşmesinde yeni tedavilerin bulunması amaçlanmaktadır. Bu amaçla ekstrakorporeal şok dalga tedavisi son yıllarda kullanım alanı kazanmış hatta kaynamayan kırıkların tedavisinde yer almaya başlamıştır. Ancak ESWT'nin etkinliğinin nedeni tam olarak aydınlatılamamıştır. Biz bu çalışmada periosteal bütünlüğü korunmuş ve korunmamış kırık modellerinde ESWT'nin kırık iyileşmesini aynı derecede etkileyip etkilemediğini araştırarak periosteumun ESW tedavisindeki rolünü inceledik.Yöntem40 adet rat sağ açık femur basit transvers kırığı oluşturulması sonrası 4 gruba bölünerek çalışma başlatıldı. İki gruptaki deperioste edilen ratların bir grubuna 1. gün ESWT uygulandı. Periosteumları korunan diğer gruplardaki ratların da bir grubuna aynı dozda 1. gün ESWT uygulandı. Tüm gruplar 6. haftada sakrifiye edilerek radyolojik ve histolojik olarak değerlendirildi. Sonuçlar istatistiksel yöntemlerle analiz edildi.BulgularESWT uygulanan ve uygulanmayan gruplar arasında ve periosteumu korunan ve korunmayan gruplar arasında kırık iyileşmesinde anlamlı farklılıklar bulundu. Periosteumu korunan gruplar arasında ESWT uygulamasının kırık iyileşmesini bir miktar artırdığı ancak istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görüldü. Deperioste edilen gruplar arasında ise ESTW'nin kırık iyileşmesini %158 oranında artırdığı bulundu.SonuçlarESWT periosteal bütünlüğü bozulmuş kırık modellerinde özellikle de açık kırıklarda kırık hematomunun yeniden sağlanması ve neovaskülarizasyonun artırılması yoluyla kırık iyileşmesini hızlandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
ObjectiveESWT is believed to improve bone healing after fracture. But no any strict knowledge exists about cellular and biological mechanism of ESWT on bone healing. And also no any study has focused on periosteal existence yet. The purpose of this study was to evaluate the effect of periosteal stripping on ESW therapy and to explain the relationship between periosteum and ESWT in fracture healing.BackgroundRetardation in fracture healing is still a big problem for physicians especially for orthopaedic surgeons. Many improving factors have been investigated in recent years with new technological development. ESWT is used now widely for the treatment of nonunions. Many theories exist for its mechanism of action. But no any research can be found about its relationship with and effect on periosteal tissue in the literature. We assumed that periosteal stripping will decrease its effect on fracture healing.Material and Method40 female adult Wistard Albino rats divided into 4 groups randomly were used in our study. Their right femora are broken and stabilized with a pin intramedullarly. In 2nd and 4th groups all femora are deperiosted. Rats in 3th and 4th groups are treated with ESWT focused on fracture line directly. All rats are sacrificed at 6th week and examined histologically and radiologically. Than results are evaluated statistically.ResultsThe rate of fracture healing was statistically different between periosteal stripped and nonstripped group. There was also statistically meaningful difference between ESWT applied and nonapplied groups. In groups which periosteum is maintained ESWT had an improving effect on fracture healing. But in deperiosted groups ESWT application created a major difference radiologically and histologically.ConclusionESWT applied on deperiosted tissue creates a positive effect on fracture healing. But further studies are needed for more information about the usage of ESWT on fractures with periosteal damage especially in the open fractures.