Bir sızdırmazlık fitili üretim tesisi çalışanlarında gürültü etkilenimi ile hipertansiyon ve işitme yakınmaları ilişkisi
Relation between noise exposure and blood pressure, hearing complaints in a factory of isolation profile workers
- Tez No: 225117
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA SENİH MAYDA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
1. AmaçBu çalışmada amaç; işyerinde gürültü etkileniminin olup olmadığının, gürültü etkilenimi ile kan basıncı değerleri ve işitme yakınmaları arasında ilişki olup olmadığının belirlenmesidir.2. YöntemBu kesitsel araştırmaya; Düzce Standard Profil Fabrikası'nda çalışan 1260 kişiden 1050 kişi katılmış ve katılım hızı % 83.33 olmuştur. Anket formu araştırmanın yürütücüsü, dört intörn doktor ve işyeri sağlık biriminde çalışan üç sağlık memuru tarafından doldurulmuştur. Gürültü düzeyleri bağımsız bir firmanın iki çevre mühendisi tarafından ölçülmüştür. Odyometre ölçümleri fabrika revirinde görevli ve işyeri hekimi tarafından eğitilmiş bir sağlık memuru tarafından yapılmıştır.3.
Özet (Çeviri)
1. Background and AimAim of this study is to determine whether an exposure of noise in the workplace and a relationship between noise exposure and blood pressure, hearing complaints is present.2. MethodsNumber of workers participated in this cross-sectional study was 1050 from 1260 people working in Standard Profil Factory and participation rate was 83.25 %. Questionaire was filled by investigator and 4 sixth year students, 3 health officers working in the factory. Sound levels were measured by two environment engineers from independent company. Odyometers were performed by a health officer treated by occupational doctor working in the healthcare unit of factory.3. ResultsMean age was determined as 30.97±5.51 (Standart Error) and 975 (% 93.21) of the workers were male.