Alerjik rinitli hastalarda migren görülme sıklığı
The prevalance of migraine headache in patients with allergic rhinitis
  1. Tez No: 225115
  2. Yazar: BURCU TOKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZETBilimsel zemin: Migren, çeşitli nörolojik, gastrointestinal ve otonomik semptomlarla karakterize bir primer epizodik başağrısıdır. Güçlü bir vazodilatatör ajan olan ve nosiseptif uyarıların nörotransmitteri olan nitrik oksit, migren patogenezinde önemli rol oynamaktadır. Migren patogenezinde önemli rol oynayan ve güçlü vazodilatatör etkisi olan bir diğer mediatör ise histamindir ve nitrik oksit salınımına neden olmaktadır.Alerjik rinit, çoğu kez sinüs başağrısına neden olan, mast hücre ve bazofil hücrelerin aktivasyonu ve degranülasyonu sonucu salınan IgE ilişkili bir hastalıktır. Allerjik rinitte anahtar inflamatuar mediatör olan histamin, degranülasyon sırasında salınır ve nitrik oksit salınmasına neden olur. Alerjik rinitte lokal olarak salınan histaminin migren ataklarını tetikleyebileceği düşünülmektedir.Amaç: Alerjik rinitli hastalarda migren sıklığını araştırmak.Materyal ve Metod: Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, kulak burun boğaz (KBB) polikliniğinde, alerjik rinit tanısı almış 80 kişilik hasta grubu ve alerjik riniti ve ek sistemik hastalığı bulunmayan 80 kişilik kontrol grubu oluşturularak çalışmamız tamamlandı. KBB polikliniğinde alerjik rinit tanısı alan 80 hasta, nöroloji polikliniğinde başağrısı yönünden sorgulandı ve nörolojik muayene ile değerlendirildi. Hastaların ve kontrol grubunda yer alan kişilerin başağrıları Uluslararası Başağrısı Derneği (IHS) kriterlerine göre değerlendirildi, hasta ve kontrol grubundaki kişiler migreni olan ve olmayan olarak iki gruba ayrıldı.Bulgular: Çalışma grubunda yer alan 80 hastanın 40'ına (%50), IHS kriterlerine göre migren tanısı kondu. Kontrol grubunda yer alan 80 kişinin 15'i (%18,75) aurasız migren olarak değerlendirildi. İstatistiksel olarak değerlendirildiğinde, %95 güven aralığında, migren görülme sıklığı alerjik rinitte 50 ±0.098 ve kontrol grubunda ise 18.8 ± 0.07 olarak saptandı. %95 güven aralığı içinde, alerjik rinitli hastalarda migren görülme sıklığı, kontrol grubuna göre 4 kat fazla saptandı [OR: 4,33 ( 2,01 ? 9,43), ?²: 17,32 ( P< 0.001) ].Sonuç: Literatürde migrenin alerjik hastalıklarla ilişkili olduğunu destekleyen pek çok çalışma mevcuttur. Bizim çalışmamızda da alerjik riniti olmayan kontrol grubu ile kıyaslandığında, alerjik rinitli hastalarda migren görülme sıklığı anlamlı olarak yüksek saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: Migraine is a primary episodic headache disorder, coupled with variouscombinations of neurologic, gastrointestinal and autonomous changes of unknownetiopathology and without precise management modalities. A key substance implicatedin the pathogenesis of migraine headaches is nitric oxide (NO), which is known to be apotent vasodilator and a releaser of NO. Another important mediator is histamine, also apotent vasodilator and a releaser of NO.Allergic rhinitis (AR), a condition that often leads to ?sinus headache? is an IgEmediated phenomenon involving activation and degranulation of mast cells andbasophils. A key inflamatory mediator released during degranulation is histamine. Asthe nasal mucosa is in close proximity to the central nervous system vasculature, wepropose that the local histamine release in AR may trigger migraine headache attacks.Objective: To determine the frequency of migraine headaches in patients with AR.Methods: Eighty patients who were diagnosed as AR and as a control group of eightyparticipants were included into the study, at Düzce University Ear Nose Throat (ENT)Department and Neurology Department, between July-September 2007. The patientswith AR were questioned for migraine headache and underwent neurologicalexamination. The diagnosis of migraine headache was made if patients and participantsfulfilled the International Headache Society (IHS) criteria. The patients and participantswere registered as migraine positive and negative groups.Results: Of 80 patients in the AR group, 40 (%50) had headaches meeting the IHScriteria for migrain; and of the 80 participants in the control group, 15 (%18,75) hadheadaches that met the criteria. The frequency of migraine headache with allergicrhinitis is 50 ±0.098 in %95 confidence space. The frequency of migraine headache inthe control group is 18.8 ± 0.07, in %95 confidence space. The odds ratio is 4,33, whichsignifies that the odds of having migraine headaches is 4,33 times higher in the ARgroup than in the control group ( P< 0.001).Conclusions: There are some studies about supporting the association between migraineand allergic disorders. In our study, the frequency of migraine headaches in AR issignificantly higher than in the non-AR, control group.