Adenotonsillektominin kanama parametreleri ve erken dönem hümoral immünite üzerine etkileri
The effects of adenotonsillectomy on bleeding parameters and early humoral immunity
- Tez No: 225122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER GÜÇLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Adenotonsillektomi otorinolaringologlar tarafından en sık yapılan cerrahi girişimlerden biridir. Günümüzde kanama adenotonsillektominin en önemli komplikasyonu olarak görülmektedir. Kanama riski olan hastaların önceden tahmin edilmesi risk grubundaki hastaların yakın takibe alınması, kanamanın kötü sonuçlarını engelleyebilir.Çalışmamızın amacı, adenotonsillektominin erken dönem hümoral imünite ve kanama parametreleri üzerine etkilerini araştırmaktıÇalışmaya, Temmuz 2007? Aralık 2007 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Kliniğinde adenotonsillektomi yapılan 20 hasta alındı. Adenotonsillektomi yapılan çocuklardan preoperatif 1.gün ve postoperatif 1.gün ve 8.günlerde IgG, IgA, IgM, C3, PT, aPTT, INR, tam kan tahlilleri istendi. Etik nedenlerden dolayı hasta sayısı sınırlı tutuldu.Postoperatif 1. gün ve postoperatif 8. gün imünglobulin ortalamaları ile preoperatif 1.gün imünglobulin ortalamaları arasında istatistiksel anlamlı farklılıklar mevcuttur. Postoperatif 1.gün ve postoperatif 8.gün ile preoperatif 1.gün PT, aPTT, INR ve trombosit sayılarının ortalamaları arasında istatistiksel anlamlı farklılıklar mevcuttur.Sonuç olarak, adenotonsillektominin erken dönem hümoral imünite üzerine etkisi olduğu, bundan dolayı veya adenotonsillektominin doğrudan etkisiyle kanama parametrelerinin değiştiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Adenotonsillectomy is one of the most frequent procedures, performed by otorhinolaryngologists. Today postoperative hemorrhage is thought to be the most important complication of adenotonsillectomy. Prediction of the children who will get posttonsillectomy hemorrhage and close follow up of the risky group can prevent unpleasant results of hemorrhage. The aim of our study is to investigate the effect of adenotonsillectomy on early postoperatiferative humoral immunity and bleeding parameters.Twenty children who underwent adenotonsillectomy, at Duzce University ENT Department, between July 2007 and December 2007 were included into the study. Blood samples for IgG, IgA, IgM, C3, PT, aPTT, INR and complete blood count were taken from the children underwent adenotonsillectomy, at preoperative 1. day, postoperative 1. day and postoperative 8. day.There were significant differences among the mean values of the immunoglobulins and C3 in postoperative 1.day, postoperative 8.day and preoperative 1. day. There were also significant differences among the mean values of the PT, aPTT, INR, thrombocyte, Hb, WBC in postoperative 1. day, postoperative 8. day and preoperative 1. day.In conclusion we found that adenotonsillectomy seems to have some effects on early postoperative humoral immunity and perhaps because of this or because of direct effects of adenotonsillectomy bleeding parameter levels change.