Tonsillektomide bizmut subgallatın hemostatik etkisi
Hamostatic effects of bismuth subgallate in tonsillecttomy
- Tez No: 141901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Adenotonsillektomi, halen KBB hekimleri tarafından en sık yapılan ameliyatlardan biridir. Tonsillektomide en sık ve en önemli komplikasyon kanamadır. Geçmişte ve günümüzde intraoperatif ve postoperatif kanamayı azaltmak için birçok metot denenmiştir. Çalışmamızın amacı, tonsillektomi operasyonlarında BSG'nin kanamayı azaltmada ve operasyon süresini kısaltmada etkili olup olmadığını değerlendirmekti. Aralık 2002-Kasım 2003 tarihleri arasında kliniğimizde tonsillektomi yapılan 60 pediatrik hasta çalışmaya alındı. Hastalar rastgele olarak iki gruba ayrıldı. Kontrol grubunda 3-12 yaşları arasında 13 erkek ve 17 kız toplan 30 hasta, BSG grubunda ise 4-13 yaşları arasında 16 erkek ve 14 kız toplam 30 hasta bulunmaktaydı. Bütün hastalara adenotonsillektomi yapıldı, önce adenoidektomi yapılarak tam olarak kanama kontrolü sağlandıktan sonra tonsillektomiye geçildi. Kunt disseksiyon ve ligasyon yöntemi ile tonsillektomi yapıldı. Tonsillektomi esnasında oluşan kan bir kapta toplanarak ölçüldü. Hemostaz sağlamak için kullanılan BSG pastası Maniglia tarafından tarif edilen oranlarda (26 gr BSG + 20 mi serum fizyolojik + 0.7 mi 1/1000'lik adrenalin) kullanıldı. Kontrol grubunda kuru tampon kullanıldı. Her iki grupta da gerekli olduğunda bağlama kullanıldı. Tonsillektomi esnasında oluşan kanama miktarı kontrol grubunda 85-120 mi (ortalama 97.16 ± 10.05 mi), BSG grubunda ise 60-110 mi (ortalama 82.66 ± 10.96 mi) bulundu. Tonsillektomi süresi, kontrol grubunda 15-40 dk. (ortalama 24.83 ± 6.012 dk.), BSG grubunda ise 12-35 dk. (ortalama 21.30 ± 5.814 dk.) bulundu. Hemostaz sağlamak için kullanılan bağlama sayısı, kontrol grubunda 0-5 (ortalama 2.233 ± 1.330) adet, BSG grubunda ise 0-4 (ortalama 1.266 ± 1.080) adet idi. Yine hemostaz sağlamak için kullanılan fındık tampon sayısı, kontrol grubunda 4-13 (ortalama 6.700 ± 2.291) adet, BSG grubunda ise 4-8 (ortalama 5.466 ± 1.074) adet bulundu. BSG grubunda, kanama miktarında %14.92, operasyon süresinde %14.22, kullanılan bağlama sayısında %43.31 ve kullanılan tampon sayısında %18.42 oranında azalma tespit ettik ve bu değerler istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Postoperatif morbidite açısından iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Ayrıca BSG kullanımıyla ilgili herhangi bir yan etki veya komplikasyon görülmedi. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY At present adenotonsillectomy is one of the most common used operation by ear, nose and throat physician. Hemorrhage is the most common and important complication in the tonsillectomy. In the past and today, in order to decrease the intraoperative and postoperative bleeding many methods have been used. The aim our study is to evaluate the effect of BSG on the tonsillectomy operations. To see wheather BSG will have effect on the decrease of bleeding and shorten the operation time. The 60 pediatric patients were studied in the data between December 2002- November 2003 in our clinic. The patients were at random divided into two group. In the control group, the age between 3-12, 13 male and 17 female in total 30 patients and in the BSG group, the age between 4-13, 16 male and 14 female in total 30 patients were studied. The adenotonsillectomy were conducted for all the patients. To control the bleeding, first of all the adenoidectomy was performed and later on the tonsillectomy was performed. Tonsillectomy was constructed by the sharp dissection and ligation method. During the tonsillectomy the blood was collacted in the vessel and measured. In order to obtaine the hemostasis, BSG told used in the ratio as described by Maniglia (26 g BSG + 20 ml %0.9 NaCI + 0.7 ml 1/1000 Epinephrine). The dry swab was used in the control group. The tie was used in both group where neccessary. The blood collected during tonsillectomy in control group was found to be between 85-120 ml (avarage 97.16±10.05 ml) and in BSG group was found to be between 60-110 ml (avarage82.66±10.96 ml). The time for tonsillectomy in control group was found to be between 15-40 minute (avarage 24.83±6.012 minute) and for BSG rgoup was found to be between 12-35 minute (avarage 21.30±5.814 minute). The number of surgical ties in order to obtaine the hemostasis, for control group was found to be between 0-5 (avarage 2.233±1.330) and for BSG group was found to be between 0-4 (avarage 1.266±1.080). Again, in order to optain themostasis the used swap was number for control group was found to be between 4-13 (avarage 6.700±2.291) and for BSG group was found to be between 4-8 (avarage 5.466±1.074). 36In the BSG group, the bleeding amount, the operation time, the used number of surgical ties and the used swabs number were found to be reduced by 14.92%, 14,22%, 43.31% and 18.42% respectively. These values were found meaningful statistically.There was no meaningful differences between the two groups in the sence of postoperative morbidity. Also, the side effect and complication were not observed by using BSG. 37