Periton diyalizi ve hemodiyaliz uygulanan hastalarda düzeltilmiş QT ve QT dispersiyonu ile demir parametreleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Relationship between corrected QT and QT dispersion with serum iron studies in hemodialysis and periton dialysis patients
- Tez No: 225123
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN CİNEMRE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: . İlerlemiş renal hastalıkta ölüm şekli atipiktir, klasik myokardenfarktüsü göreceli olarak yaygın değildir. Ani ölüm ve ilerleyici kalp yetmezliği dahasıktır. Konvansiyonel EKG'de uzamış QT aralığının bazı kardiyak hastalıklarınaritmojenik durumları ile paralellik gösterdiği bilinmektedir. . QT dispersiyonu artışınınani ölüm ve ciddi ventriküler aritmiler açısından önemli bir risk faktörü olduğu ifadeedilmektedir ve patolojik olarak kalpteki bölgesel heterojen fibrosizi gösterir. KBY'deaneminin düzeltilmesi amacıyla yapılan kan transfüzyonları ve demir replasmanısonucunda parenkimal dokularda demir birikir. Kalpte biriken demir, miyokarddafibrozise yol açar. Miyokart repolarizasyonundaki bölgesel heterojeniteyi gösteren QTdve QTc dispersiyonunun demir parametreleriyle ilişkisini saptamak amacıyla buçalışmayı planladık.Materyal ve Metod: Hemodiyaliz ve periton diyalizi tedavisi gören, düzenliolarak eritropoetin ve demir replasmanı yapılan; kalp yetersizliği, diabetes mellitus,iskemik kalp hastalığı, çalışma gününde herhangi bir infeksiyon hastalığı olmayan,EKG'de dal bloğu, atrial fibrilasyon gibi aritmileri, bradikardisi veya taşikardisiolmayan; QT aralığını etkileyen herhangi bir ilaç kullanmayan veya elektrolitbozuklukları olmayan 35'i kadın, 25'i erkek olmak üzere toplam 60 hasta çalışmayaalındı. Bunlardan renal replasman tedavisi olarak 30 birey periton diyalizi, 30 bireyhemodiyaliz alıyordu. Hemodiyaliz alan grubun rutin hemodiyaliz işleminden bir günsonra sabah tetkikler için hastaların kanları ve EKG kayıtları alındı. Hasta gruplabenzer yaş ve cinsiyette 30 sağlıklı birey kontrol grubu olarak alındı. Aynı tetkikleryapıldı, EKG kayıtları alındı. Bazet formülü kullanılarak QT mesafeleri hesaplandı. Enuzun QTc ile en kısa QTc mesafesini farkı QTc dispersiyonu olarak hesaplandı.Bulgular: Hemodiyaliz ve periton diyalizi gruplarının hemoglobin vehematokrit değerleri kontrol grubuna göre anlamlı düşük saptandı. Hemodiyaliz veperiton diyalizi gruplarındaki olguların QT mesafeleri sağlıklı bireylere göre daha uzunbulundu. QTc ve QTd yaş, cinsiyet, diyaliz tipi ile ilişkili olmamasına rağmen QTcdiyaliz yaşı ile ilişkili bulundu. QTc hemoglobin, hematokrit, HDL, ferritin ile anlamlıilişki gösterdi. Korelasyon tablolarında da QTc'nin diyaliz yaşı, paratiroid hormon;sedimantasyon, ferritin ile pozitif; hemoglobin, hematokrit, HDL ile negatif korelasyongösterdi. QTd ile sadece paratroid hormonu arasında anlamlı ilişki vardı.Sonuç: Diyaliz hastalarının, böbrek fonksiyonları normal olan bireylere oranla,daha uzun QTc ve QT dispersiyonuna sahip olduğu anlaşıldı. Demir ve transferinsatürasyonu ile QTc ve QT dispersiyonu arasında herhangi bir ilişki tespit edilmedi.Çalışmamızın gösterdiği şudur ki; hastalarımızda anemi, ateroskleroz ve kalsiyumfosfor metabolizması, QT intervalerinin uzaması açısından daha belirleyiciparametrelerdir
Özet (Çeviri)
Objective: In advanced renal disease, the cause of death is atypical and classicalmyocard infarction is not relatively so common. Sudden death and progressive cardiacfailure is more often. Prolonged QT interval in a conventional ECG shows a relation toarytmic situations in some cardiac illnesses. It is reported that increased QT dispersionis a risk factor of serious ventricular arythmies and it shows local pathologicalheterogen fibrosis of cardiac tissues. In chronic renal failure, after blood transfusion andiron replacement for restoring anemia, there is an iron storage in parencymal tissues.The stored iron in heart causes myocardial fibrosis. We designed this research to studythat the relations between iron parameters and QTd and QTc dispersions indicating localheterogenicity related with myocard repolarization.Materials and Method: A total of 60 patients, 35 female and 25 male, includedin this study. They were under treatment of hemodialysis and periton dialysis, receivingerythropoetin and iron replacement regularly, have no other systemic diseases ascardiac failure, diabetes mellitus, ischemic heart disease, a current infection, any blockin ECG, or any arythmies such as atrial fibrillation, bradicardy or tashicardy, anymedicine usage affected QT interval or electrolyte problems. Thirty of them were underperiton dialysis and 30 of them were under hemodialysis. In first group receivinghemodylasis, by first day after routine hemodialysis process, we took their bloodsamples and ECG records. A group of 30 healthy people having same demographicfeatures with the study group was constructed as the control group. We applyied sameexaminations with them and took their ECG records too. By using Bazet formule, weestimated their QT intervals. The difference between the longest QTc and the shortestQTc was estimated as QTc dispersion.Results: The hematocrit and hemoglobin values of hemodialysis and peritondialysis groups were signifiantly lower than values of control groups. We found thatQT intervals of hemodialysis and periton dialysis groups were longer than controlgroup?s value. Although, QTc and QTd was not related to age, gender and dialysistypes, QTc was related to age of dialysis. Our study showed there were significantrelations between QTc and hemoglobin, hematocrit, HDL and ferritin. Also incorrelation tables, there were positive correlations of QTc to dialysis age, parathyroidhormone, sedimentation and ferritin, and negative correlations to hemoglobin,hematocrit and HDL. QTd has just a relation to parathyroid hormone.Conclusions: We showed that dialysis patients have longer QTc and QTdispersions according to indiviudals having normal renal functions. There was norelation between iron and transferin saturations and QTc and QT dispersions. Theresults of currently study suggest that anemia, atherosclerosis and calcium phosphormetabolism are more powerful parameters on QT interval prolongation.