Adenotonsillektominin büyüme üzerine etkilerinin klinik ve biyokimyasal parametrelerle değerlendirilmesi
The evaluation of effects of adenotonsillectomy on growth with clinical and biochemical parameters
- Tez No: 141899
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER KEMAL ERDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Çalışmamızda adenotonsiller hipertrofi nedeniyle meydana gelen üst hava yolu tıkanıklığı ve/veya yineleyen/kronik adenotonsil enfeksiyonunun büyüme ile ilişkisinin değerlendirilmesi amacıyla, büyümenin klinik ve biyokimyasal parametrelerinin adenoidektomi ± tonsillektomi operasyonu öncesi ve sonrasında karşılaştırılması planlanmıştır. Büyümenin klinik parametreleri olarak BMI, % W/H, boy ve kilo SDS değerlendirilirken, biyokimyasal parametreleri olarak serum IGF-I ve IGFBP3 düzeyleri değerlendirilmiştir. Bu amaçla; yineleyen/kronik adenotonsil enfeksiyonu ve/veya üst hava yolu tıkanıklığı semptomları olan ve tedavilerinde adenoidektomi ± tonsillektomi planlanan, 3 ile 8 yaşları arasında 42 çocuk çalışma kapsamına alındı. Bu çocuklar ailelerinden alınan öykü, fizik muayene ve radyolojik inceleme bulguları esas alınarak yineleyen/kronik enfeksiyon veya üst hava yolu tıkanıklığı ± yineleyen/kronik enfeksiyon olmak üzere 2 gruba ayrıldılar. Hastaların preoperatif/postoperatif boy ve kiloları stadiometer ve elektronik tartı kullanılarak ölçüldü. Preoperatif/postoperatif 6. ayda alınan periferik venöz kan örneklerinde serum IGF-I ve IGFBP3 düzeyleri chemiluminescent immunometric assay yöntemi ile belirlendi. Birinci grupta sadece 1 hastanın preoperatif kilo değerinin normalin altında olduğu; boy, BMI, % W/H değerlerinin ise tüm hastalar için normal sınırlarda olduğu belirlendi. Toplam hasta grubunda ve II. grupta, I. gruptan farklı olarak postoperatif 6. ayda boy değerlerinde anlamlı artış saptandı. Birinci ve II. grup karşılaştırıldığında, aralarında preoperatif ve postoperatif kilo değerleri dışında, büyümenin klinik parametrelerinde anlamlı değişiklik saptanmadı. Çalışmamızda toplam hasta grubunda ve II. grupta, serum IGF-I ve IGFBP3 düzeyleri, preop düzeylere göre istatistiksel anlamlı artış gösterdi. Birinci grupta postoperatif serum IGF-I düzeyleri, preoperatif düzeylere göre anlamlı artış gösterirken, IGFBP3 düzeylerinde anlamlı artış saptanmadı.Bu çalışmanın sonunda elde edilen verilerin değerlendirilmesi ve preoperatif dönemde hastaların boy ve kilo değerlerinin normal sınırların altında olmaması nedeniyle, randomize olarak seçilmiş bu çocuklarda büyüme geriliğinin olmadığı söylenebilir. Her iki hasta grubu ve toplam hasta grubunda serum IGF-I düzeylerinde operasyon sonrası artış olması GH-IGF-I aksının düzeldiğini ve adenotonsil problemi olan çocuklarda adenoidektomi ve/veya tonsillektominin büyümeyi olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Çalışmamız yineleyen/kronik enfeksiyonunun ve/veya üst hava yolu tıkanıklığının cerrahi tedavi ile düzeltilmesinden sonra GH-IGF-I aksının düzeldiğini ve büyümenin hızlandığını göstermekle birlikte, çelişkili noktaların aydınlatılabilmesi için bu konuda daha uzun süreli ve geniş olgu serileriyle yapılacak yeni çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
THE EVALUATION OF EFFECTS OF ADENOTONSILLECTOMY ON GROWTH WITH CLINICAL AND BIOCHEMICAL PARAMETERS SUMMARY In this study the relation between growth and upper airway obstruction due to adenotonsillar hypertrophy and/or recurrent/chronic adenotonsillary infection was evaluated by comparing clinical and biochemical parameters before and after adenoidectomy ± tonsillectomy. BMI, W/H %, height, weight and serum IGF-I and IGFBP3 levels were evaluated respectively as clinical parameters and biochemical parameters of growth. With this aim, 42 children between the ages of 3 and 8 whose treatment was planned as adenoidectomy ± tonsillectomy with recurrent/chronic adenotonsillary infection and/or obstructive symptoms were included in the study. These children were divided into two groups as recurrent/chronic infection group and obstructive ± recurrent/chronic infection group depending on history, physical examination and radiological evaluation. The weight and height of the patients were measured with stadiometer and electronic scala preoperatively and postoperatively. Serum IGF-I and IGFBP3 levels in venous blood samples were determined with chemiluminescent immunometric assay method. In group I, only 1 patient's weight was under normal levels. Height, BMI and W/H % levels were normal in all the patients. At the postoperative sixth month, other than group I there was a statistically significant increase in height measures of group II and total patients. When group I and group II were compared with each other, there were no statistically significant differences in the clinical parameters of growth, exceptfor preoperative and postoperative weight mesures. In our study, we found a statistically significant increase in serum IGF-I and IGFBP3 levels postoperatively in the total group and group II. In group I while serum IGF-I levels increased significantly when compared with preoperative levels, there was no statistically significant increase in IGFBP3 levels. When the results of this study and preoperative weight and height measures were considered together, it can be said that there is no growth retardation in these children. In both groups and totally, increase in serum IGF-I levels has indicated that GH-IGF-I axis was restored and adenoidectomy and/or tonsillectomy affected the growth positively. Our study shows that after the surgical treatment of recurrent/chronic infection and/or obstruction, the axis of GH-IGF-I was restored and the growth rate accelareted. However, in order to clarify the contraversies, new studies with large groups and longer follow up have to be performed.