Periodontal kemik içi defektlerin tedavisinde trombositten zengin plazma ve sığır kaynaklı kemik grefti kombinasyonu uygulamasının klinik ve radyografik olarak uygulanması
Clinical and radiographic evaluation of platelet-rich plasma and bovine derived xenograft combination in the treatment of intrabony periodontal defects
  1. Tez No: 225127
  2. Yazar: BURAK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, periodontal kemik içi defektlerin tedavisinde trombositten zengin plazma (TZP) ve sığır kaynaklı kemik grefti (SKKG) kombinasyonunun etkinliğinin klinik ve radyografik olarak değerlendirilmesi amaçlandı.Çalışmaya, yaşları 37 ile 60 arasında değişen, 20 ileri kronik periodontitis hastasına ait sondalanabilir cep derinliği (SCD) ? 6 mm ve kemik içi defekt derinliği ? 3 mm olan toplam 85 kemik içi defekt dahil edildi. Defektler, TZP+SKKG ile tedavi edildi. Operasyon öncesinde ve operasyondan 12 ay sonra, plak indeksi, dişeti oluğu kanama indeksi, SCD, dişeti kenarı konum değişikliği, rölatif ataşman seviyesi, rölatif kemik seviyesi ve radyografik kemik seviyesi ölçümleri yapıldı.Tüm hastalarda iyileşme sorunsuz gerçekleşti. Operasyondan sonraki 12.
Özet (Çeviri)
The present study evaluated the clinical and radiographic effectiveness of a regenerative procedure based on combined platelet rich plasma (PRP) and bovine derived xenograft (BDX) application in the treatment of intrabony periodontal defects.Twenty advanced chronic periodontitis patients, aged 37?60 years, were included. A total of 85 intrabony defects with an associated probing depth (PD) of ? 6 and an intrabony component of ? 3 mm were selected. Defects were surgically treated with PRP/BDX.