Periodontal kemik içi defektlerin tedavisinde trombositten zengin plazma ve sığır kaynaklı kemik grefti kombinasyonu ile trombositten fakir plazma ve sığır kaynaklı kemik grefti kombinasyonu uygulamalarının klinik ve radyografik olarak karşılaştırılması
Clinical and radiographical comparison of applications of platelet rich plasma and bovine derived xenogreft combination with platelet poor plasma and bovine derived xenogreft combination in the treatment of periodontal intrabony defects
- Tez No: 288484
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada ileri kronik periodontitis teşhisi konmuş hastalarda bulunan periodontal kemik içi defektlerin tedavisinde trombositten zengin plazma (TZP) ve sığır kaynaklı kemik grefti (SKKG) kombinasyonu ile trombositten fakir plazma (TFP) ve SKKG kombinasyonu uygulamalarının klinik ve radyografik olarak karşılaştırılması amaçlandı.Çalışmamıza, yaş ortalaması 45.71±9.06 olan, 20 ileri kronik periodontitis hastasındaki 3+2, 3+1, 3, 2+1 ve 2 duvarlı toplam 79 kemik içi defekt dahil edildi. Başlangıç tedavisinden sonra sondalama derinliği (SD) ?5 mm ve kemik içi defekt derinliği ?3 mm olan kemik içi defektler tedavi edildi. Defektlerden 41 tanesi TZP+SKKG (1. grup) ile tedavi edilirken, 38 tanesi TFP+SKKG (2. grup) ile tedavi edildi. Operasyondan önce ve 12 ay sonra, plak ve dişeti oluğu kanama indeksleri, rölatif dişeti kenarı konum seviyesi, SD, rölatif ataşman ve kemik seviyeleri ile radyografik kemik seviyesi ölçümleri yapıldı.Bütün vakalarda iyileşme sorunsuz gerçekleşti. Operasyondan sonraki 12. ayda her iki grupta da klinik ve radyografik parametrelerde başlangıca göre çok ileri derecede anlamlı iyileşme tespit edilirken (p0.05). Defektin en derin noktası göz önüne alındığında, 1. ve 2. grupta sırasıyla, 3.87±0.86 mm ve 3.76±0.80 mm SD azalması, 2.51±0.97 mm ve 2.18±0.87 mm ataşman kazancı, 1.35±0.68 mm ve 1.58±0.54 mm dişeti çekilmesi ile 2.18±0.86 mm ve 2.09±0.89 mm klinik ve 2.11±0.87 mm ve 2.19±0.96 mm radyografik kemik kazancı saptandı.Bu çalışmadan elde edilen bulgular, hem TZP+SKKG, hem de TFP+SKKG kombinasyonlarının ileri kronik periodontitisli hastalarda bulunan periodontal kemik içi defektlerde, 12. ayda anlamlı klinik ve radyografik iyileşme sağladığını, ancak gruplar arasında anlamlı bir farkın bulunmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Clinical and Radiographic Comparison of Platelet-Rich Plasma versus Platelet-Poor Plasma Combined with Bovine Derived XenograftThe aim of the present study was to compare the clinical and radiographic effectiveness of a procedure based on a combination of platelet rich plasma (PRP) and bovine derived xenograft (BDX) versus a combination of platelet poor plasma (PPP) and BDX application in the treatment of advanced chronic periodontitis patients having intrabony periodontal defects over a period of 12 months.Twenty advanced chronic periodontitis patients with the mean age of 45.71±9.06 who had radiographical intrabony defects with an associated probing depth (PD) of ?5 mm and an intrabony component of ?3 mm were included in the study. A total of 79 3+2, 3+1, 3, 2+1, and 2 wall defects were treated. While 41 of these defects were surgically treated with PRP+BDX (1st group), 38 ones were treated with PPP+BDX (2nd group). Prior to and 12 months after surgery, plaque and sulcus bleeding indices, PD, marginal recession, relative attachment, probing bone and radiographic bone levels were recorded.Healing was uneventful in all cases. At 12 months, while both treatment modalities showed improved clinical and radiographic parameters as compared to their baseline values (p0.05). Considering the deepest site of the defects, group 1 and 2 showed a mean PD reduction of 3.87±0.86 mm and 3.76±0.80 mm, attachment gain of 2.51±0.97 mm and 2.18±0.87 mm, recession of 1.35±0.68 mm and 1.58±0.54 mm, clinical bone gain of 2.18±0.86 mm and 2.09±0.89 mm and radiographic bone gain of 2.11±0.87 mm and 2.19±0.96 mm, respectively. Both PRP+BDX and PPP+BDX groups lead to a significantly favorable clinical and radiographic improvements in intrabony periodontal defects compared to baseline. No statistically significant differences in any of the investigated parameters were observed between the two groups.