Zirkonya blokların aşındırmayla oluşan kırılma dayanımları
Zirconia blocks fracture resistance against grinding
- Tez No: 225128
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER KAZAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Araştırmamızda 35 adet ISO standartlarına uygun (ISO 6872) zirkonzahndan (Zirkonzahn GmbH, Gais, Germany) hazırlanmış zirkonya bloklar kullanılmıştır. Kullanılan zirkonya blokların genişlikleri 5mm kalınlıkları 2mm, uzunlukları 21mm dir.Zirkonya bloklar 3 ana gruba ayrılmıştır. Her bir grupta 5 adet zirkonya blok vardır. Gruplardan birine hiçbir işlem yapılmayıp kontrol grubu olarak kullanılmıştır. İkinci grupta mikromotor ucuna takılan silindirik frez (Hager & Meisinger GmbH, Neuss, Germany) ile a) belli bir süre tutulmadan 1mm b) 10 saniye süreler tutularak 1mm ve c) 5 saniye süreler tutularak 1mm aşındırılmıştır. Üçüncü grup aerotor ucuna takılan silindirik frez ile ( Axis Corp. Lausanne, Switzerland) a) belli bir süre tutulmadan 1mm b) 10 saniye süreler tutularak 1mm ve c) 5 saniye süreler tutularak 1mm aşındırılmıştır.Araştırmamız için İnstron (Model3345,InstronCorp,Canton, Massachusetts, USA) makinesinde kullanmak üzere ISO standartlarına uygun zirkonya blokları yerleştirmek için 4mm çapında çelik toplardan meydana gelen düzenek ve kırma işleminde kullanmak üzere ISO standartlarına uygun olarak uç kısmı 1.4mm olan kırma çubuğu yaptırılmıştır. Testimiz için yaptırdığımız düzenek ve çubuğu İnstron makinesine yerleştirdik ve sabitledik. Zirkonya blokları tek tek yaptırdığımız 4mm çapındaki çelik toplardan oluşan düzeneğe yatay şekilde yerleştirdik.Yaptırdığımız 1.4mm çapındaki kırma çubuğunu zirkonya blokların ortasına gelecek şekilde konumlandırdık. İnstron makinesinde hız 0.5 mm/dak. olarak ayarlandı ve bloklar kırılana kadar yük uygulaması yapılmıştır.Yapılan testler sonucunda kontrol grubu = 975(MPa)'da kırılmıştır. Mikromotorla belli bir süre olmadan 1mm aşındırılan zirkon blokları = 742 (MPa) `da 10 saniye süreler tutularak, 1mm aşındırılan bloklar = 903 (MPa) da ve 5 saniye süreler tutularak 1mm aşındırılan bloklar 839= (MPa) `da kırılmıştır. Aerotorle belli bir süre olmadan 1mm aşındırılan zirkonya blokları = 833 (MPa) `da 10 saniye süreler tutularak 1mm aşındırılan bloklar =735 (MPa) `da ve 5 saniye süreler tutularak 1mm aşındırılan bloklar ise =892 (MPa) `da kırılmıştır.Kontrol grubuna göre:1: Her iki aşındırma türünde blokların kırılma direnci düştü.2: Süresiz 1mm aşındırmada mikromotorla yapılan işlem sonucundakırılma direnci en fazla etkilendi.3: 10 saniye aerotor aşındırmasında kırılma direnci en fazla etkilendiğigörüldü.4: 5 saniye mikromotor aşındırmasında kırılma direnci en fazla etkilendiğigörüldü.Sonuç olarak zirkonya blokların klinik uygulamaları ile ilgili daha çok bilgi edinebilmek için uzun dönem çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our research, 35 piece of zirconia blocks suitable to ISO standardizations (wideness of used zirconia blocks are 5 mm, thickness are 2mm and lengthiness are 21mm) which have been made by zirkonzahn (Zirkonzahn GmbH, Gais, Germany) were used. Zirconia blocks were divided into 3 groups. Each group has 5 piece of zirconia blocks. One of the groups was used as control group without any process. Second group, was grinded disregarding the time 1mm by cylindrical bur attached micromotor. Thirth group, without keeping any time was grinded 1mm by cylindrical bur.For our research, mechanism were designed that consist of 4mm diameter steal balls to use in Instron(Model3345,InstronCorp,Canton, Massachusetts, USA) machine to place the zirconia blocks suıtable to ISO standardization and for breaking bar that suıtable to ISO standardization were prepared with 1.4mm apex. The mechanismand the bar were placed in Instron machine and were fixed for our experiment. One by one we put the zirconia blocks horizontaly to the mechanism which consist of 4mm diameter steal balls.We positioned 1.4mm diameter breaking bar to the center of zirconia blocks. Speed regulated to 0.5mm/min. For instron machine and force applied until the blocks has broken.As a result of the experiment, fracture has been occured in control group =975 MPa. Disregarding the time 1mm grinded zirconia blocks by micromotor fractured =742 MPa, 10 second and 1mm grinded zirconia blocks fractured =903 MPa, 5second and 1mm grinded zirconia blocks fractured =839 MPa. Disregarding the time 1mm grinded zirconia blocks by aerotor fractured =833 MPa, 10 second and 1mm grinded zirconia blocks fractured =735 MPa, 5 second and 1mm grinded zirconia blocks fractured =892 MPa.Compared to the control group:1: Both of two grinding methods fracture resistance of blocks decreased.2: Fracture resistance affacted more than the others at 1mm grinding process disregarding the time by micromotor.3: In 10 second grinding by aerotor has been occured more than the others.4: In 5 second grinding by micromotor group grinding has been occured more than the others.As a result, we need long-term researches to obtain information for clinic applications of zirconia blocks.?