Periodontal kemik ıçi defektlerin tedavisinde TZP(Trombositten Zengin Plazma) uygulamasinin etkinliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of the efficacy of PRP (Platelet-Rich Plasma) in treatment of periodontal i̇ntrabony defects
  1. Tez No: 365919
  2. Yazar: CEREN BABÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
?Trombositten Zengin Plazma? (TZP)'nin yara iyileşmesi ve rejenerasyondaki etkisinin içindeki büyüme faktörlerine bağlı olduğu iddia edilmekte ve bu nedenle kemik içi defektlerin tedavisinde sığır kaynaklı kemik grefti (Bio-Oss) gibi çeşitli greft materyalleri ile birlikte kullanılmaktadır.RANKL, osteoklastogeneziste önemli bir reseptör olup metabolik kemik hastalıklarının patogenezinde rol oynamaktadır. RANKL'nin etkileri OPG-osteoprotegerin tarafından inhibe edilmektedir. RANKL/OPG, IL-17 ve IL-1ß oranı kemik hastalıklarının patogenezinde önemli rol oynamaktadır.Çalışmamızda periodontal kemik içi defektlerin tedavisinde TZP'nin etkinliğinin klinik, radyografik ve immünolojik olarak aydınlatılması amaçlanmıştır. Bu nedenle TZP'nin Bio-Oss ile uygulanması öncesi ve sonrasında dişeti oluğu sıvısı OPG/RANKL, IL-1ß, IL-17 seviyeleri test edilerek 3 ve 6. aylardaki etkinliğinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir.Bu amaçla periodontitisli ve bilateral vertikal defekleri olan 15 hastaya 30 defekt belirlenmiştir. Klinik, radyografik ve immünolojik parametreler tedavi öncesi ve sonrası 3. ve 6. aylarda ölçülerek karşılaştırmak üzere kaydedilmiştir. Her bir çalışma grubu için klinik, radyografik ve immünolojik değişkenlerin takip dönemi boyunca istatistiksel olarak gruplar arası değişimleri independent t test ile, her dönem grup içi değişimler ise paired t test ile değerlendirilmiştir.Tedavi sonrası klinik ve radyografik parametreler değerlendirildiğinde test ve kontrol bölgelerinde önemli gelişmelerin sağlandığı ancak gruplar arasında anlamlı firkin olmadığı tespit edilmiştir. Dişeti oluğu sıvısı OPG seviyelerinin test grubunda daha belirgin olmakla birlikte her iki grupta da arttığı, IL-17 ve IL-1ß seviyelerinin ise azalmış olduğu ancak bu değişikliklerin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptanmıştır.Her iki uygulamadada da tedavi sonrası klinik, radyolojik ve immünolojik olarak önemli gelişmeler kaydedilmiş ancak gruplar arası değerlendirmede bu değişimler istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In recent studies it is pointed out that ? Platelet-Rich Plasma? (PRP), may have potential to stimulate regeneration and accelerate the healing process of the wound. The researches about PRP are concentrated on the use of grafts like deproteinized bovine bone (Bio-Oss) in combination with PRP in dentistry.RANKL-receptor activator of NF-?B ligand, IL-17, IL-1ß and osteoprotegerin-OPG are essential cytokine for osteoclastogenesis and important in the pathogenesis of human metabolic bone diseases.The aim of this study was to evaluate the efficiency of PRP clinically , radiographically and immunologically in the intrabony defects when it was used with Bio-Oss which OPG/RANKL, IL-1ß and IL-17 levels of gingival crevicular fluid were collected and analyzed by the end of 3 and 6 months of healing periods.30 defects of 15 patients with periodontitis were treated with Bio-Oss or Bio-Oss and PRP . The clinical, radiographic and immunological evaluation were obtained and recorded before and 3-6 months after the treatment. The changes were tested statistically with independent t test and paired t test.After the treatment clinical and radiographical measurements improved in both groups, GCF OPG levels increased and IL-17, IL-1ß levels decreased in both groups. However better improvements were recorded in test group, it was not statistically significant.These results suggest that periodontal treament with PRP/graft seems to be more effective than graft only in terms of GCF bone markers like OPG, IL-17 and IL-1ß but it is not statistically significant.